Günün Öne Çıkan Çarpıcı Kripto Para Haberleri (7 Şubat 2021)

0 1

Alo Fetva Hattında Bitcoin Yoğunluğu

İstanbul Müftülüğü’ne bağlı olan Alo Fetva hattına en çok sorulan sorulardan birisi de Bitcoin yatırımı oldu. “Bitcoine Yatırım Yapmak Yasal mı?” veya “Bitcoin Yatırımı Caiz mi?” gibi sorular vatandaşların en çok merak ettiği soruların arasında yer alıyor. 

2020 yılında Alo Fetva hattına 155 bine yakın soru sorulduğu belirtiliyor. Bu sorular arasında öne çıkanları arasında dövme yaptırmanın dindeki yeri evde hayvan besleme ve özellikle Bitcoin alım satımının yer aldığı görülüyor. Aslında hem Diyanet hem de bazı müftülükler daha önceki yıllarda Bitcoin ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

Alo Fetva hattı tarafından verilen cevap da direkt olarak Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından verilen cevabı içeriyor. Bu durum Bitcoin’in Türkiye içerisinde inanılmaz bir popülerliğe ulaştığını ve her kesimden insanın BTC alım satımına ilgi duyduğunun somut bir kanıtı. Diyanet İşleri tarafından verilen yanıt ise şu şekilde:

“Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir. Bu noktada önemli olan husus para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir. Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir.”

EToro’dan gelen yeni verilere göre kadınlar Bitcoin yatırımcılarının sadece yüzde 15’ini ve Ethereum yatırımcılarının sadece yüzde 12’sini temsil ediyor. Bu veriler 2020’nin başında sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 11 seviyelerinde idi. Rakamlar küçük görünse de geçen yıla göre bir artış olduğu gözlemleniyor. Raporde yer alan değerlendirme kadın yatırımcıların yıldan yıla artmasının “kripto varlıklara olan talebin artmasına paralel olduğu” yönünde. Araştırmaya göre eToro aracılığıyla Bitcoin sahibi olan kişi sayısı geçen yılın Ocak ayından bu yana iki katından fazla arttı; ayrıca Ethereum talebi de yüzde 82 oranında yükseldi.

Kriptoda cinsiyet eşitsizliği olduğu bu alana aşina olanlar için muhtemelen yeni bir şey değil. 2018 yılında yayınlanan bir rapora göre 2012 ile 2018 yılları arasında başlatılan 378 blockchain şirketinden yalnızca biri tamamen kadın kurucular tarafından hayata geçirilmişti. Ayrıca toplam 31 tanesinde kadınlar kurucu olarak yer almıştı.

Ünlü Rap Yıldızı Snoop Dogg da Dogecoin Trenine Atladı

Mia Khalifa KISS solisti Gene Simmons ve bunun gibi birçok ünlü isim sonrasında şimdi bütün dünyanın yakından tanıdığı birisi daha DOGE ile ilgili tweet attı ve bu eğlencenin bir parçası olmak için kolları sıvadı bile. Shiba Inu türü köpekten esinlenilerek oluşturulan DOGE ünlü rap yıldızı Snoop Dogg’u saflarına kattı.

Snopp Dogg kendi Twitter hesabı üzerinden “Snoop Doge” yazılı bir görsel paylaşarak bunu profilinde sabitledi. Dogg’un bunu profiline sabitlemesi ve Elon Musk’ı etiketlemesi ise DOGE için yükseliş getirmiş gibi gözüküyor. Basın saati itibarıyla 14 saat önce atılan tweet ile DOGE’un fiyat yükselişi eşleşiyor. Yani Dogg’un DOGE tweeti atması fiyatın yükselmesine katkı sağladı. Google Trends üzerinde DOGE aramalarının ABD’deki Bitcoin aramalarını geride bırakması da bu çılgınlığın hangi boyutlara ulaştığını net bir şekilde göstermekte.

Dünyanın en zenginlerinden Tesla CEOsu Elon Musk dün Twitter’da bir anket düzenlemişti. Musk takipçilerine geleceğin para birimini sordu ve yanıt olarak da 2 seçenek belirledi: “Dogecoin yükselecek” ve “diğer tüm kripto para birimleri birlikte”. Son rakamlara göre ankete toplamda 2.432.725 kişi katıldı. Katılımcıların yüzde 71.3’ü DOGE’u seçerken yüzde 28.7’si diğer kripto para birimlerini seçti.

Ethereum Madencileri Yüksek Karda

Glassnode tarafından bugün yayınlanan veriler ETH madenci gelirinin tıpkı Ethereum’un şimdiye kadarki en yüksek fiyatı olan 1.756 dolara ulaşması gibi rekor kırdığını belirtiyor.

Bu rekor Ethereum madencilerinin şimdiye kadarki en kazançlı saatlerini yaşamalarına olanak sağladı. Glassnode’un verilerine göre dün Ethereum madencileri toplam 53 milyon dolarlık gelir elde etti. Glassnode verilerine göre bu Bitcoin madencilerinin dün kazandıklarından yaklaşık 10 milyon dolar daha fazla.

Ancak madenciler için her gün o kadar da karlı değil. 1 Şubat’ta Bitcoin madencileri sadece 29 milyon dolar gelir elde ederken; 13 Ocak’ta ise Ethereum madencileri yaklaşık 20 milyon dolar gelir elde etti. Ethereum merkeziyetsiz bir yapıda olduğu için kullanıcılar yüksek ücretleri ödemek zorunda kalırlar. Bu ücretler blockchainde çok fazla etkinlik olduğunda genellikle yükselme eğilimindedir.

BitInfoCharts’tan alınan verilere göre dün Ethereum kullanıcıları işlem başına ortalama 23 dolar ödemek zorunda kaldı. Bitcoin için de benzer yüksek ücretler söz konusu idi. Dün Bitcoin kullanıcıları işlem başına ortalama 17 dolar ödedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku