Günün Öne Çıkan Çarpıcı Kripto Para Haberleri (5 Şubat 2021)

0 3

Teşvik Paketi Tartışmaları ABDde Gündemi Meşgul Etmeye Devam Ediyor

Bugün Amerika için cok önemli bir gündü. Biden teşvik paketi görüşmelerine devam ederken yardım paketinin miktarı konusunda fikir ayrılıklarının çıkması işleri biraz yokuşa sürmüş gibi. 

Clinton döneminin hazine bakanı Larry Summers bugün Washington Post gazetesinde yazdığı bir makalede Bidenin teşvik paketinin çok büyük  olabileceğini ekonomiye ve gelecekteki Demokrat teşvik girişimlerine zarar verebileceğini söyledi. Bunun tam tersine Harvard Üniversitesinden  ekonomi profesörü Jason Furman kemer sıkma politikalarının Amerikan halkına zarar vereceğini dile getirdi. Biden da enflasyon ve devalüasyondan ziyade önceliğinin pandemi nedeniyle zor günler geçiren Amerikalıların refah seviyesini yükseltip bir an önce yeni iş imkanları sağlamak için kolları sıvamak olduğunu belirtti. Tüm itirazlara rağmen teşvik paketinin onaylanması bekleniyor. Bilindiği üzere bu Bitcoin için oldukça olumlu bir gelişme. 

Ripple XRP için her çeyrek paylaştığı genel performans raporunu yayınladı. Raporda çeyrek boyunca ne kadar XRP satıldığına ve ne kadar hacim toplandığına dair verilere yer verildi. Şirket 2020’nin üçüncü çeyreğinde 81.39 milyon dolarlık XRP satımı yaptı. Bu sayı dördüncü çeyreğe geçildiğinde 111.12 milyon dolara çıktı. Çeyrek boyunca 34.85 milyon dolarlık alım yapan Ripple’ın net satış miktarı 76.27 milyon dolar oldu.

Bu satışların büyük ölçüde RippleNet’e likidite sağlamak için yapıldığı ifade edildi. Şirket RippleNet Cloud’un SOC 2 sertifikası aldığını açıklamıştı. XRP’nin 2020’nin üçüncü çeyreğinde günlük 403.5 milyon dolar hacmi bulunuyordu. Bu sayı dördüncü çeyrekte 1.6 milyar dolara çıktı. Bir günde 10 milyar dolardan fazla hacim elde edildi ve günlük hacim rekoru kırıldı. Böylelikle XRP hacmi dört kat büyüdü.

Avustralya Merkez Bankası Yetkililerinden Bitcoin Yorumları 

Avustralya’da Temsilciler Meclisi’nin Finans konulu toplantısında Bitcoin de ele alındı fakat Avustralya Merkez Bankası yöneticisi lider kripto parayla ilgili olumsuz değerlendirmede bulundu.

Avustralya medyasının bildirdiğine göre; ülkenin merkez bankasında başkan yardımcılığı yapan Michelle Bullock kendisine sorulan Bitcoin sorularına oldukça eleştirel cevaplar verdi ve “Bitcoin ve kripto paralar abartılıyor. Benim için hiç bir değeri yok. Önemli bir konu değil” dedi.

Meclis üyelerinden Julian Simmonds’ın Bitcoin ve diğer kripto paraların kendisi tarafından bir finansal risk olarak görülüp görülmediği sorusuna Bullock şu cevabı verdi:

“Bitcoin bir ödeme aracı olarak hizmet edecek niteliklere sahip değil. Para bile değil. Bence bir varlık olduğu konusunda çok fazla yaygara koparılıyor”

Afrikanın petrol zengini ve kripto sektörünün en çok geliştiği ülkede sular durulmuyor. Nijerya Merkez Bankası yerel haber yayını People’s Gazette tarafından 5 Şubat’ta yayınlanan bir rapora göre; Bitcoin  ve diğer kripto para birimlerini yasakladı. Nijerya’daki bankalara kripto para borsalarıyla bağlantılı müşterilerin hesaplarını ivedi olarak kapatma talimatı verildi.

Ülkenin merkez bankası Ocak 2017’de kripto para birimlerini yasaklamak amacıyla bir genelge yayınladı ancak daha sonra sektöre yönelik oldukça tarafısz bir yaklaşım benimsedi. Ülkede Bitcoin dolanrıcılığı büyük bir problem.

Ethereum Yine Rekor Kırdı

Ethereum 1700 dolar seviyesini geçerek tüm zamaların en yüksek seviyesini belirledi ve böylece piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para olan ETH rekor tazelemiş oldu. 

CoinMarketCapten sağlanan verilere göre son 24 saat içerisinde yüzde 6dan fazla değer kazanan ETH son bir hafta içerisinde ise yüzde 30un üzerinde fiyat artışı yaşayarak 1740 dolar seviyesinin üzerine çıktı ve yeni bir rekora imza attı

ETH’nin yükseliş ivmesi kripto piyasasında da yankılandı. Winklevoss Capital Management’ın kurucusu ve kripto para borsası Gemini’ın kurucu ortağı Winklevoss ikizlerinden Tyler Winklevoss ETH’nin son zamanlarda hak ettiği değeri bulamadığını belirtti.

Tyler Winklevoss Twitter’da şunları söyledi: “Ethereum tırmanmaya başladı. Son zamanlarda en az değer verilen kripto para oldu.” Tyler uzun süredir dijital varlığın hayranıydı ve kriptonun durumu hakkında aylar önce tartışmalara katılıyordu.

Birçok kripto firmasının lisanslarını iptal ettikten sonra Estonya parlamentosu daha katı kripto para birimi yasalarını hayata geçirmeyi düşünüyor. Estonya maliye bakanlığının daha katı kripto para lisanslama düzenlemelerini yürürlüğe koymak istediği bildiriliyor. Bu yetkililerin 2020de ülkede faaliyet gösteren kripto para birimi işletmelerinin yaklaşık üçte ikisinin lisanslarını iptal etmesinden ardından sonra gelen bir karar.

ERR Newse göre Estonya Maliye Bakanlığı ülkenin kripto endüstrisindeki kontrolü sıkılaştırmak için Ocak ayında yasa tasarısı yayınladı. Önerilen kural değişikliklerinin bir parçası olarak Estonyanın Mali Denetleme Kurumu Finantsinspektsioon finansal istihbarat birimi yerine kripto para birimi işletmelerinin  düzenlenmesini denetleyecek.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku