Günün Öne Çıkan Çarpıcı Kripto Para Haberleri (4 Şubat 2021)

0 1

Elon Musk Etkisi Akademik Olarak İncelendi

Ünlülerin tweetlerinin kripto para piyasası üzerindeki etkisi özellikle Elon Muskın hem Bitcoin (BTC) hem de Dogecoin (DOGE) için büyük fiyat artışlarını tetiklemesi araştırmacılar tarafından akademik olarak incelendi.

Blockchain Research Lab trafından yapılan araştırma Elon Muskın 2020 ve 2021deki altı Twitter etkinliğinin söz konusu kripto para birimlerinin fiyat haereketi ve işlem hacmi üzerindeki etkisini metodolojik olarak analiz etti. Altı tweetin dördü Dogecoin ile ikisi Bitcoin ile ilgiliydi. Makale altı olayın tümünün her iki kripto para biriminin işlem faaliyeti özellikle de işlem hacmi üzerinde bir etkisi olduğu sonucuna varıyor:

“Tüm tweet olaylarında işlem hacminde bu tweet olaylarına atfedilebilecek önemli artışlar tespit ediyoruz.”

“Bulgularımız ünlü figürlerin zaten volatilitenin sorun olduğu kripto para piyasalarını istedikleri gibi manipule etme gücüne sahip olduklarını ortaya koydu. Sorun şu ki: tek bir tweet Bitcoinin piyasa değerinde 111 milyar dolarlık bir artışa yol açabiliyorsa olumsuz eleştirel bir tweet de benzer bir değeri silme gücüne sahip ”

Bitcoin 2021in İlk Yarısında 60 Bin Doları Görebilir

Önde gelen finans haber sitesi Investing.comdaki bir analiste göre Bitcoin 2021de artan kurumsal benimseme sayesinde 60 bin dolara ulaşacak. Investing.comda kıdemli bir finansal analist olan Jesse Cohen Bitcoinin 2021in ilk yarısında muhtemelen 60 bin dolar seviyesine ulaşacağını tahmin etti.

Kurumsal yatırımcıların desteğinin yanı sıra merkez bankaları tarafından “küresel finans sistemine pompalanan aşırı miktardaki paranın akışının da BTC fiyatını destekleyeceğini belirtti. 

Bitcoin Ethereum Ripple Chanlink ve birçok altcoin’de başarılı teknik analizlere imza atan bir isim olan Aayush Jindal Polkatotun 22 dolar ve 23.20 doların üzerine çıkıp 25 doları test edebileceğini söyledi. Usta analist kısa süre önce BTC’nin 28.500 dolara kadar yaşadığı düşüşü de doğru tahmin etti.

PayPal CEOsundan Önemli Açıklamalar 

 Başta Bitcoin olmak üzere kripto paraların son aylardaki müthiş değer artışında belki de en büyük etkiye sahip firma olan PayPal yakın gelecekteki projelerini açıkladı. Ödeme devinin hedefinde sadece kripto ve dijital paralarla ilgilenen bir birim kurmak da var.

PayPal CEO’su Daniel Schulman şirketin finansal verilerinin açıklandığı konferansta konuştu. Geleneksel finans sisteminin giderek etkisiz hale geldiğini söyleyen Schulman şu ifadeleri kullandı:

“Şu anki finansal sistemin artık eski ve işlevsiz kaldığını hepimiz biliyoruz. İşlemlerin günler içinde değil saniyeler içinde bittiği bir geleceği rahatlıkla hayal edebiliyoruz. İşlemlerin çok daha ucuz olabildikleri bir gelecek… Sadece zenginlerin değil tüm insanların dijital ekonominin bir parçası olabildikleri bir geleceği görüyoruz. Biz de PayPal olarak bu geleceği yaratmak adına sadece kripto para ve dijital paralar ile blockchain konusunda çalışacak olan bir birim kuruyoruz.”

Ripple’ın token’ı XRP; Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından bir menkul kıymet olarak damgalandı. Bu haberin ardından coin’in ABD pazarındaki pozisyonu sarsıldı. Ancak Ripple’ın Asya’daki en büyük ortaklarından biri olan SBI Group ve yan kuruluşları dijital varlığı desteklemeye devam etti. Desteği güçlendirmek için SBI Group iştiraki SBI VC Trade XRP kredi (lending) hizmetini başlattı.

XRP SBI VC Trade’in borç verme listesine eklenen ikinci kripto para birimi. Platform borç verme hizmetini Kasım 2020’de Bitcoin ile başlatmıştı. Bununla birlikte XRP’nin ilave edilmesi ABD’deki düzenleyici tepkisinin karşısında dijital varlık için bir destek olarak düşünülebilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku