Günün Öne Çıkan Çarpıcı Kripto Para Haberleri (26 Şubat 2021)

0 1

Whalemap: Bitcoin (BTC) İçin Henüz Kurumsal FOMO Başlamadı

Lider kripto para birimi Bitcoin’in  fiyatı 58 bin dolar seviyesine ulaştıktan sonra ciddi bir düzeltme dönemine girdi. BTC fiyatının 58 bin dolardan hızlı bir şekilde 44 bin dolara kadar düşmesi ise özellikle yeni yatırımcılar arasında paniğe neden oldu.

 22 Şubat tarihinde başlayan ve 2 gün sürüp 1 gün arayla yeniden kendini gösteren BTC’nin düşüş hareketi zirvenin ulaşılmış olabileceği ihtimalini düşündürüyor. Analiz şirketi Whalemap tarafından sağlanan bilgiler ise rallinin gerçekten bitip bitmediğine dair somut bulgular veriyor.

Whalemap genellikle 5 milyon dolar ile 7 milyon dolar arasında yapılan Bitcoin alımlarını takip eder. Bu sayede Bitcoin balinalarının ilgisinin ne durumda olduğu ve rallinin sürüp sürmeyeceği de anlaşılabilmekte. Bitcoin fiyatının bu verilere göre büyük ölçüde zirveye ulaşmış olması ise şu an imkansız gözüküyor.

Whalemap tarafından yapılan açıklamada Bitcoin için henüz kurumsal FOMO’nun başlamadığı belirtilmekte. 2017 yılında ve daha kısa süre 2019 yılında görülen Bitcoin rallilerinde benzer miktarlardaki alımların sayısının çok ama çok daha fazla olduğu belirtiliyor.

Whalemap uzmanları şu an için bu satışların aslında kar satışı olduğunu düşünüyor. Geçtiğimiz yılın rallisinin verilerini kıyaslayan analistler bunun aslında klasik bir konsolidasyon ve düzeltme olduğunu vurgulamakta. Whalemap daha önceki rallide FOMO’nun başladığından emin olmak için 5 ila 7 milyon dolar değerindeki binlerce işlemin gerçekleşmesinin beklendiğini de ifade etti. Bu durum uzmanlara göre gerçek FOMO olarak yorumlanıyor.

 Ayrıca CryptoQuant CEO’su Kim Young Ju da Coinbase üzerindeki alımların devam ettiğini ve satışların hala yüksek seviyelerde olmadığını ifade etti. Young Ju yaşanan bu düşüşün temel sebebinin ise ABD’nin hazine tahvillerinin faizini arttırması olduğunu ifade etti. Balinaların ciddi anlamda BTC transfer etmediğini ve borsalardaki BTC’lerin satıldığını belirten CEO madencilerin bile şu an satış yapmadığını ifade etti.

Aslında bunun likidite krizinden kaynaklanan bir düşüş de olabileceği öngörülüyor. Binlerce yatırımcı borsalardaki BTC’lerini kendi cüzdanlarına çektikçe borsalardaki likidite de ciddi anlamda azaldı. Bu da satış emirlerinin kısa süreli artışında likidite ve emir yetersizliği nedeniyle fiyatın domino etkisi yaratarak düşmesine yol açıyor.

 Bir İspanyol emlak şirketi kripto para birimi karşılığında satışa sunulan ilk mülkünü listeledi. Online olarak satışa sunulan daire Barselona’da ve satın almak isteyenlerin Bitcoin ile ödeme yapması gerekiyor.

Resmi bir duyuruya göre emlak şirketi Idealista kripto para endüstrisinde görülen ikinci devrimin ardından ilk mülkünü BTC üzerinden satmaya çalışıyor.

 İspanya’da emlak sektöründe sadece Bitcoin’de yapılan ilk işlem 2018’de gerçekleşmiş olsa da firma bunun o dönemde geleneksel yolla yapıldığını açıklandı. Tüm süreçleri standart bir gerçek devlet kurumu tarafından sunulan belgeler ve titizlikle gerçekleştirilmişti.

Daireyi satın almak isteyenler yaklaşık 35 BTC (bugünün döviz kurunu kullanarak 181000 dolar) ödemeleri gerek.

Ancak şirket vergi noter ve tescil ödemelerinin şu an için euro olarak yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Bitcoin ideal bir dijital değer deposu olarak giderek daha fazla tanınır hale geldiği için daha fazla yatırımcı tarafından yatırım almaya devam ediyor. Bu kapsamda da dev şirketler kendilerinin yatırım yapmasının yanında yatırımcılarının da Bitcoin sahibi olmaları gerektiği konusunda açıklamalar yapmaya başladı.

JPMorgandan Yatırımcılara Bitcoin (BTC) Tavsiyesi

Bloomberg tarafından 25 Şubat 2021 tarihinde yayımlanan bir rapora göre JP Morgan Küresel Araştırma Başkanı Joyce Chang müşterilere gönderdiği bir notta kripto para birimleri hakkında bilgi verdi. JPMorgan’daki strateji uzmanı hisse senetleri tahviller ve emtialar gibi geleneksel varlık sınıflarındaki volatiliteye karşı korunmanın bir yolu olarak yatırımcıların portföylerinin yüzde 1’ini Bitcoin’e ayırmalarını önererek şu açıklamayı yaptı:

“Çok varlıklı bir portföyde yatırımcılar portföyün genel riske göre ayarlanmış getirilerinde kazanç elde etmek için Bitcoin gibi kripto para birimlerine yüzde 1 oranda yatırım yapabilirler.”

Geçen yıldan itibaren yükseliş ivmesi yakalayan Bitcoin’e Michael Saylor başta olmak üzere Elon Musk gibi devler yatırımlarını açıkladılar. Hatta yakın zaman önce Tesla‘nın 15 milyar dolarlık Bitcoin satın alması kripto para biriminin 58 bin dolar gibi yeni zirvelere ulaşmasını sağladı.

Joyce Chang ve Amy Ho gibi JPMorgan stratejistleri yatırımcıların portföyünde Bitcoin’e yüzde 1’lik bir yer ayırmasını önermişken Fidelity Digital Assets uzmanları daha önce BTC’nin kişinin yatırım portföyünün yüzde 5’ini oluşturması gerektiğini önermişti.

Fidelity Digital Assets Bitcoin’in hareketinin kripto para birimleri hisse senetleri ve altın gibi diğer varlıkların hareketlerinden etkilenmediğinden yatırımcıların portföyünün Bitcoin’e yüzde 5’lik bir yatırımı düşünmelerini tavsiye etmişti. 

Abartılı işlem ücretleri şifreleri kaybolan ve sonsuza dek saklı kalan coin’ler gibi aksaklıklar derken bu kez hata bir borsadan geldi ve Bitcoin fiyatı 48 bin dolar yerine kısa süreliğine 6 bin dolara düştü.

Filipinler merkezli bir borsa olan PDAX’ta yaşanan teknik bir arıza Bitcoin fiyatının 48 bin dolardan 6 bin dolara düşmesine neden oldu.

 Şirketten yapılan açıklamada 16 Şubat günü işlemlerde yaşanan benzeri görülmemiş bir artış yüzünden meydana gelen hatanın bu duruma sebep olduğu belirtildi:

“Son aylarda ciddi bir yoğunluk yaşıyoruz ve işlemlerde 70 kat artış söz konusu. Bu yüklenme sonucunda işlem motorunda ciddi bir bölünme oldu”

Bazı kullanıcılar ise bu hata sonucunda yaklaşık 300 bin Filipin pezosu yani 6 bin dolardan Bitcoin alabildiklerini iddia ettiler.

PDAX borsası CEO’su Nichel Gaba ise düzenlenen basın toplantısıyla konuya açıklık getirmeye çalıştı. Gaba çok küçük rakamlarda emirlerin geçerli olduğunu ve yapılan işlemlerinin büyük çoğunluğunun da işleme hiç konmadığını belirtti

 Buna rağmen bazı kullanıcılar ise bu fiyattan BTC satın aldıklarını belirtiyorlar. Hatta bir kullanıcı yaptığı açıklamada PDAX borsasının kendisine aldığı Bitcoin’leri geri göndermesini söyleyen bir mesaj yolladığını da belirtti:

“24 saat geçtikten hemen sonra bana bir mektup bir de SMS yolladılar. BTC’leri onlara geri göndermem gerektiğini aksi takdirde hukuki işlem başlatacaklarını belirttiler”

Şirket CEO’su Gaba ise konuyla ilgili olarak “Burada etik olan şey geri göndermektir. Biri size fazladan para veriyorsa ya da ATM’den fazla para çıkıyorsa doğru olan bunu geri vermektir.” dedi.

Bazı kullanıcılar ise sosyal medya üzerinden borsanın hesaplarını kilitlediğini ve hala açmadığını belirtiyorlar.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku