Günün Öne Çıkan Çarpıcı Kripto Para Haberleri (25 Şubat 2021)

0 2

SEC Elon Musk Hakkında İnceleme Başlattı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun konuyla ilgili kaynaklara göre Tesla CEO’su Elon Musk‘ın şaka coini Dogecoin hakkındaki Twitter paylaşımlarını araştırdığı bildiriliyor.

Bilindiği üzere Musk’ın Dogecoin hakkında sık sık attığı tweet’ler fiyat hareketleri üzerinde büyük bir etki yarattı. Henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da sosyal medyada bir iddia hızla yayıldı. İddiaya göre SEC Elon Musk’ın Dogecoin ile ilgili paylaşımlarıyla piyasayı manipüle ettiği gerekçesiyle hakkında inceleme başlattı.

Şaka coini olarak çıkarılan ve uzun yıllardır herhangi bir ciddi değeri olmadan piyasada var olan Dogecoin Elon Musk’ın favorileri arasında.

Musk’ın paylaşımları sonrası yıldızı parlayan Dogecoin uzun süredir kripto para dünyasının gündeminde. Son olarak 1 gün önce Dogecoin ile paylaşımda bulunan Musk yine altcoini uçurmayı başarmıştı.

Musk’ın Dogecoin ile ilgili tweet attığı zamanlarda piyasanın büyük bölümü oraya yöneldiği için diğer kripto paralarda da dalgalanmalar görülebiliyor. Bu durumdan rahatsız olan birçok kripto para yatırımcısı Elon Musk’ı piyasaların dengesini bozmak ve Dogecoin’i manipüle etmekle suçluyordu.

Goldman Sachstan Altın ve Bitcoin Değerlendirmesi 

 Bankacılık devi Goldman Sachs Bitcoin ve altın arasındaki rekabete açıklık getirecek bir açıklama yaptı. Banka analistleri iki varlığın rekabet etmekten büyümeye devam edeceklerini belirtti.

Goldman Sachs analistleri güç kaybeden dolar ve negatif  faiz getirileri düşünüldüğünde Bitcoin ve altının birbirlerinden pay almaya çalışacaklarını düşünmüyor. Coindesk’in edindiği Goldman Sachs araştırma raporuna göre analistlerin konuyla ilgili yorumu “Şartlar her iki varlığın büyümesi için elverişli.” şeklinde oldu.

 Bitcoin’i yalnızca altın ile kıyaslamayan Goldman Sachs analistleri; bakır çinko kalay gibi metalleri de ele aldı. Söz konusu metallerle Bitcoin fiyatı arasında ekim ayından beri çok güçlü bir korelasyon olduğu gözlemlendi. Bunun sebebi olarak ise yatırımcıların enflasyondan korunmak istemeleri ve Bitcoin ile bazı metallerin uzun vadede yüksek getiri imkanı sunmaları gösterildi.

Goldman Sachs’in altın fiyatına yönelik tahminleri olumlu oldu. Altının riskten kaçınmak isteyenlerin tercihi olarak portföylerde yer almaya devam etmesi bekleniyor. Bununla birlikte Bitcoin’in riskli alanda bulunmaya devam ettiğini ifade eden Goldman Sachs Bitcoin ile altının portföydeki rollerinin tamamen farklı olduğunu söyledi. Bu farklılığın temelinde ise BTC’nin yüksek oynaklığı bulunuyor.

Goldman Sachs uzmanı Sharmin Mossavar Rahmani Bitcoin’de görülen yüksek volatilite hakkında uyarıda bulundu. Uzman bu durumun BTC’yi değer deposu olmaktan veya ödeme aracı olarak kullanılmaktan uzaklaştırdığını ifade etti.

Bitcoin ve kripto paraların kullanan kişi sayısı her geçen gün artıyor ve kripto paralar daha yaygın hale geliyor. Birçok işletme fiat paraların yanında kripto para da kabul etmeye başladı.

2020 yılında Bitcoin ve kripto para lehine en önemli açılım ünlü ödemeler platformu Paypal’dan geldi. Paypal Bitcoin ve kripto para alımını kolaylaştıran bir özellik geliştirdi. Bu sayede Paypal kullanıcıları kolay biçimde Bitcoin satın alabiliyor ve kripto para varlıkları ile internet üzerinden alış-veriş yapabiliyor. Paypla’ın bu açılımının ardından Bitcoin fiyatları yükseliş trendi göstermeye başladı. 21 Şubat 2021’de Bitcoin 58330 doları görerek tüm zamanların rekoruna imza attı.

Paypal’ın yanında Visa ve MasterCard’tan da önemli açılımlar geldi. İki önemli kredi kartı şirketi kripto para borsaları ile bağlantılı debit kart üretti. Bu karlar sayesinde kripto para yatırımcıları Pos cihazları üzerinden sanal varlıklarını harcayabiliyorlar. Benzer şekilde GooglePay SamsungPay ve Paycell’den de benzer açılımlar geldi.

Dünya geneli Bitcoin ve kripto para kullanan sayısı 106 milyona ulaştı. 7.8 milyarlık dünya nüfusu ile kıyaslandığında 106 milyon oldukça düşük kalıyor. Oransal olarak dünya nüfusunun ancak yüzde 1.3’lük kesimi Bitcoin ve kripto para kullanıyor.  

Crypto.com tarafından yapılan analize göre Ocak 2021’de kripto para kullanımı yüzde 15’lik bir artış göstererek 106 milyona ulaştı. Son günlerde Bitcoin fiyatlarında yaşanan artış oranları Bitcoin ve kripto paralara yönelik ilgiyi arttırıyor. Ayrıca Elon Musk gibi popüler isimlerin de Bitcoin’in tanıtılmasında önemli katkılarının olduğunu belirtmekte yarar var.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku