Günün Öne Çıkan Çarpıcı Kripto Para Haberleri (24 Şubat 2021)

0 3

Kanada ve İsviçre Bankalarından Yeni Dijital Girişimler

Kanada merkezli VersaBank kripto para piyasalarının korkulu rüyası haline gelen stablecoin endişelerini bitirmek için kolları sıvadı.

Versabank bugün yaptığı duyuruyla banka tarafından gerçek Kanada doları ile desteklenen bir stablecoin çıkaracağını açıkladı. Piyasaya sürülecek stablecoinin adı “VCAD” olacak ve banka rezervlerinde gerçek Kanada doları ile desteklenecek.

Banka yaptığı açıklamada VCad’ın bir fiat para birimini temsil eden ilk dijital para olacağını belirtti.

Stablecoin projesini hayata geçirmek için Kanadalı Stablecorp ile ortaklık kuran banka kripto para piyasalarındaki güvenlik endişelerine alternatif sağlamak için böyle bir yola başvurduğunu söyledi.

Her ne kadar hali hazırda Kanada dolarına veya normal dolara endeksli birçok stabilcoin mevcut olsa da VCad Kuzey Amerikada bir banka tarafından desteklenen ilk dijital para olacak. VCad’ın önümüzdeki aylarda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

1844 yılında kurulan ve İsviçre’nin en eski bankası unvanına sahip Bordier&Cie SCmA’nın müşterilerine Bitcoin ve kripto para alım satım hizmeti sağlayacağı duyuruldu.

Banka bu proje için Sygnum Bank ile ortaklık kurdu. Bu ortaklık sayesinde Syngum’un B2B bankacılık çözümleri bankanın altyapısına entegre edilecek.

Banka’nın yönetici ortağı Evrard Bordier:

“Müşterilerimizden kripto para birimlerine yatırım yapmak ve portföylerini bu ürünlerle çeşitlendirmek için artan bir talep gördük ve bu talebi karşılıksız bırakmama adına bu kararı aldık” dedi.

Hali hazırda İsviçre’de Maerki Baumann & Co. InCore Bank Basler Kantonalbank Julius Baer gibi bankalar üzerinden kripto para ticareti imkanı bulunmaktaydı.

Elon Musk Yine Sahnede

Dünyanın en zengin ikinci insanı ve Tesla CEO’su Elon Musk Dogecoin’e olan tutkusunu elden bırakmıyor. Elon Musk bir süredir düşüş yaşayan DOGE fiyatına bugün attığı iki tweet ile destek oldu ve fiyat geçici süreliğine de olsa yüzde 25 oranında yükseliş kaydetti.

 Musk ilk başta Dogecoin’in semboli olan Shiba Inu cinsi köpeğin astronot kıyafeti içerisinde ay üzerinde bayrak diken bir görselini paylaştı. Bunun hemen devamında ise “gerçek ayın üzerinde” ifadesini kullanan Musk tahmin edilebileceği gibi kısa süreli DOGE partisi yaşattı.

DOGE fiyatı bu haber ile 0049 dolardan bir anda 0056 dolara kadar sıçradı. Bunun devamında genel piyasa etkisi ile düzeltme yaşayan DOGE an itibarıyla ise 0057 dolardan işlem görüyor.

Elon Musk’ın birkaç ay önceki performansı DOGE için inanılmaz bir ivme sağladı. Ancak tekrarlayan her şey gibi bunun da etkisi giderek azaldı. Elon Musk’ın 2020 sonlarında attığı DOGE tweeti fiyatın neredeyse yüzde 100 artmasını sağlarken bunun artık ortalama  yüzde 25 yükseliş getirdiği görülüyor. DOGE fiyatı ise bu etki geçtikten sonra çok daha sert düşüş yaşaıyor.

Twitter CEO’su Jack Dorsey Bitcoin’in teknolojik çerçevesini iyileştirmeye odaklanan  ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Brink’e 1 Bitcoin bağışladı.

Brink Salı günü yaptığı açıklamada: “Geliştirici finansman çabalarımız için Jack Dorsey’den 1 BTC bağış aldık.” dedi

Gönderi paylaşıldığında Bitcoin 46.824 dolardan işlem görüyordu.

Yeni oluşturulan şirket yakın zamanda ABD Ulusal Gelir İdaresi’nden 503 (c) (3) kar amacı gütmeyen kuruluş statüsü aldı ve vergiden mua kaldı.

Kuruluş geliştiricilerine yardım ederek Bitcoin’i daha da ileriye taşımayı hedefliyor. Brink şöyle bir açıklama yaptı:

“Brink Bitcoin protokolünü ve ağını temel araştırma ve geliştirme yoluyla güçlendirmeyi ve Bitcoin geliştirici topluluğunu finansman eğitim ve danışmanlık yoluyla desteklemeyi amaçlıyor.”

Dorsey açıkça Bitcoin’i destekliyor. Geçen yıl 50 milyon dolarlık BTC satın alan CEO’nun şirketi Square kripto paraya 170 milyon dolar daha yatırım yaptığını da duyurdu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku