FED Başkanı: Bu Yıl Halkı Dijital Dolar İle Tanıştırabiliriz

0 1

FED Başkanı Jerome Powell ABD Merkez Bankasının bu yıl içinde dijital dolar ile halkın tanışabileceğini belirtti.

Powell dijital dolar kavramıyla ilgili sorularına yanıt olarak Çarşamba günkü Meclis Finansal Hizmetler Komitesi duruşmasında açıklama yaptı.

“Bu yıl önemli bir yıl olacak ve halk ile oldukça aktif bir şekilde iletişim kuracağız.”

Powella göre angajman halka açık etkinlikler şeklinde gerçekleşecek. Daha fazla ayrıntı vermeyen Powell merkez bankasının dijital dolar üzerinde yoğun bir şekilde çalıştığı belirtti ancak FED halka resmi bir plan sunmayı planlamıyor. Powell merkez bankası dijital para birimi (CBDC) hem politika yönünden hem de teknik olarak sorunlar içeriyor. Powell özellikle teknik sorunların çözümü konusunda halktan destek alınacak açıklamasında bulundu. 

“Dijital dolar ile ilgili tespit edilen teknik sorunlar üzerine çalışıyoruz ayrıca CBDCleri araştıran ve yayınlamayı planlayan diğer merkez bankları ile de görüşmelerimiz devam ediyor.”

Powella göre dijital bir doların gelişmesi için yasama yetkisi gerekebilir. Ancak FED bunun ne zaman ve nasıl olacağını bilmiyor.

Salı günkü Senato duruşmasında Senatörler Cynthia Lummis ve Bill Hagerty FEDin CBDClerin ilerlemesi konusunda başkana baskı yaptı. Bu tartışma sırasında senatörler dijital doları yüksek öncelikli proje olarak adlandırdı.

Powell daha önce FEDin dijital dolar ve diğer dijital varlıkların faydaları üzerindeki çalışmalarını artırdığını söylemişti. Powell geçtiğimiz yıl CBDClerin ABDdeki ödeme sistemine yardımcı olabileceğini kabul etmişti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku