Günün Öne Çıkan Çarpıcı Kripto Para Haberleri (22 Şubat 2021)

0 6

Yellenin Açıklamaları BTCdeki Düşüşü Hızlandırdı

Bitcoin son 24 saatte 58 bin dolardan 48 bin dolara kadar geriledi. Ancak hızlı toparlanan Bitcoin şu anda yaklaşık 53 bin dolardan işlem görüyor. Bitcoindeki düşüşün nedeni olarak Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen’in konuşması görülüyor.

Hazine Bakanı Janet Yellen bugün DealBook DC Politika Projesi’ndeki konuşması sırasında Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerine değindi. Yellen Bitcoin’i işlem yapmak için ihtiyaç duyulan enerjinin yüksek olmasından dolayı “son derece verimsiz” olarak nitelendirdi. Ayrıca Bitcoin’i “oldukça spekülatif bir varlık” olarak da adlandıran Yellen bir kez daha yasa dışı kullanımlara değindi.

Tüm olumsuz değerlendirmelerine rağmen Yellen dijital para birimlerinin potansiyel olarak daha hızlı ve daha ucuz ödemeler sağlayabileceğini kabul etti. Ayrıca Federal Reserve’in dijital dolar üzerinde çalışmasının gerekli ve mantıklı olduğunu belirtti.

Paris merkezli trading firması ExoAlpha’nın CIO’su David Lifchitz’e göre son ralli aşırı gergin göründüğü için geri çekilme daha da uzatılabilir. Lifchitz 30 bin dolardan bir anda 58 bin dolara hızlı bir yükseliş yaşayan Bitcoin’in hareketinin kırılgan olduğunu ifade etti. Ufak geri çekilmelerin normal olduğunu ve piyasanın sağlıklı bir şekilde soğumasını sağladığını ifade etti.

Birçok yatırımcı bu düşüşten endişe etse de aslında bunun boğa piyasalarında normal düzeltmeler olduğu söylenebilir. Ünlü kripto para analisti Peter Brandt tam olarak bununla ilgili bir açıklamada bulunarak aslında henüz gerektiği kadar düzeltme bile olmadığını ifade etti.

Peter Brandt 2015 yılında başlayan ve 2017 yılına kadar süren boğa piyasasında yüzde 30’a yakın toplam 9 tane düzeltme yaşandığını hatırlattı. 2020 yılında başlayan boğa koşusunda ise buna uygun sadece bir tane düzeltme yaşandığını belirten Brandt aslında daha fazla düzeltme yaşanacağını sinyalinin saatler öncesinden verdi.

Brandt tarafından yayınlanan ankette yatırımcıların büyük bir kısmının da 1-6 arasında düzeltme beklediği görülüyor. Brandt boğa piyasasının henüz başlangıç aşamasında olduğunu belirttikten sonra yüzde 10’luk bir düzeltmenin bile piyasaya neler yapabileceğini ortaya koydu.

Peter Brandt’in günler öncesinden yayınladığı parabolik yükseliş eğrisinde ise bu seviyeden sonra destek seviyesinin 27 bin dolar olduğu görülüyor. Bu da ilerleyen tarihlerde düşük bir ihtimalle de olsa 27 bin dolara kadar düşüş yaşanabileceğini düşündürmekte.

Hindistan Hükümeti Bitcoin Yasağında Kararlı

Güney Kore 1 Ocak 2022’den itibaren Bitcoin  ve kripto para birimi kârlarına yüzde 20 vergi uygulayacak. Ülkenin Ekonomi ve Maliye Bakanlığı hem ticaret hem de kripto para birimlerinin tutulmasından elde edilen kârların vergiye tabi olacağını duyurdu.

Vergi kripto para birimlerinden elde edilen kârın 2.5 milyon won’u yani 2.300 doları aştığında geçerli olacak. Bu noktaya kadar kazanılan gelirler vergiden muaf tutulacak. Güney Kore daha önce 2020’den itibaren vergi almayı planlıyordu fakat kripto para meraklıları ve lobicilerden gelen tepki nedeniyle hükümetin vergi uygulamasını birkaç kez ertelediği görüldü. Daha önce Güney Kore rejimi tarafından 2022 tarihi yayınlanmıştı ancak bu 2023 yılına kadar ertelenmişti.

Ancak şimdi 2022’nin bir kez daha gündeme geldiği anlaşılıyor. Güney Kore’nin Bitcoin’i finansal bir varlık olarak tanımasının ardından BTC ve diğer kripto para birimleri artık vergisiz hobiler olarak sınıflandırılmayacak.

 Son dönemde kripto paralara yönelik yasaklamalarla gündemden düşmeyen Hindistan’dan yine kötü haber var.

Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu şirketlerin halka arzı sırasında bunu destekleyecek IPO organizatörlerinin (fon toplayıcıları) kripto para birimine sahip olmasını engellemeye hazırlanıyor.

Economic Times’ın haberine göre komisyon halka arz organizatörlerinin kripto para birimine sahip olmaları durumunda onlar fon toplamaktan men edebilecek. Haberde fikri alınan bir menkul kıymet hukuku Avukatına göre komisyonun bu kararı yatırımcıları korumaya yönelik gibi görünüyor.

“Bu konuda Borsa komisyonuna hükümetten bir talimat gelmiş olabilir. Borsa Komisyonu halka arzlardaki fon sağlayıcıların ülkede yasadışı kabul edilen bir varlığa sahip olmalarını yatırımcılar için risk olarak değerlendiriyor olabilir.” Halka arzlarda görev alan organizatörlerin büyük yatırım şirketleri oldukları dikkate alındığında büyük fon sahiplerinin ellerindeki kripto paraları satmak zorunda kalacaklarından endişe ediliyor.

Hindistan ülke genelinde kendi çıkaracağı dijital paranın kullanımını yaygınlaştırmak için yasakçı politikalarına devam ediyor. Son hamlesiyle büyük fonları köşeye sıkıştıran hükümet bu politikalarında başarılı olup olamayacağı merak konusu. 

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku