Günün Öne Çıkan Çarpıcı Kripto Para Haberleri (12 Şubat 2021)

0 0

Kanadadan ETF Onayı

Bu yıl düzenlelen G7 toplantısında kripto paraların ve merkez bankası dijital para birimlerinin de konuşulacağı belirtilmişti. Beklenen toplantı sona erdi.

G7’de Kripto paralara yönelik özellikle vergi konusu ele alınırken Japonya Maliye Bakanı Taro Aso birçok büyük kurumun vergi kaçırmak için farklı yollar kullandığını dile getirdi. Burada tam olarak kripto paralarla ilgili bir mesaj verilmese de bunun kripto paraları da kapsayabileceği tahmin ediliyor.

Toplantıda beklenenin aksine kripto paralarla ilgili olumsuz açıklamalara yer verilmedi. Toplantıda dünyanın daha dijital bir hal almasının vergilendirmeyi zorlaştırdığı vurgusu yapıldı ve bu kripto paraları ilgilendiriyor olabilir.

Bunlara ek olarak ABD’nin yeni Hazine Bakanı Janet Yellen ekonomik durumun iyileştirilmesi konusunda iddialı konuştu. Yellen “büyük hamleler yapma” sırası geldi ifadesini kullanarak teşvik paketlerinin miktarını arttırılacağı sinyalini verdi. Bitcoin fiyatını 3 bin dolardan 20 bin dolara kadar taşıyan ABD’nin ekonomik teşvik paketleri yolun devamında da yükselişe katkı sağlayabilir. 

Kripto paraların ele alınacağının belirtilmesine rağmen korkulduğu gibi açıklamalarda bulunulmaması ise şu an için olumsuz bir durumun olmadığına işaret ediyor. Bitcoin’in bugün 2 bin dolarlık ani düşüş yaşamasının G7 toplantısı  ile bağdaşlaştırılsa da toplantının bitmesine rağmen olumsuz bir açıklama gelmemesi bunun anlık bir düşüş olduğunu gösteriyor.

ABD hala Bitcoin’in performansına dayalı bir ETF fikriyle uğraşırken Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC) Kanada’nın birkaç bölgesinde böyle bu ürünü piyasaya sürmek için finansal hizmetler şirketi Purpose Investments’ın başvurusunu onayladı.

Onay belgesinde Purpose Investments’ın aşağıdaki Kanada yargı bölgeleri kapsamında başvuru yaptığı yazmakta: Britanya Kolombiyası Alberta Saskatchewan Manitoba Quebec New Brunswick Nova Scotia Prince Edward Island Newfoundland ve Labrador Yukon Nunavut ve Kuzeybatı Bölgeleri.

Fon yalnızca lider kripto para birimi olan Bitcoin’i satın alacak. Ayrıca yatırımcıların ABD doları veya Kanada doları ile satın almalarını sağlayacak. Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda (TSX) işlem görecek. İzahname Purpose Bitcoin ETF’ini “dijital para Bitcoin’in uzun vadeli varlıklarına yatırım yapan ve büyük ölçüde tüm varlıklarını elinde tutan alternatif bir yatırım fonu” olarak tanımlıyor.

Bu gelişme oldukça ses getirdi. Kanada’nın bu ETF onayı Kuzey Amerika kıtasının nihayet ilk Bitcoin ETF’sine sahip olacağı anlamına geliyor. Kanada’da durumlar böyleyken güneydeki komşusu ABD’de ETF başvuruları onay alamıyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) borsada işlem gören Bitcoin fonlarına yönelik çok sayıda başvuruyu reddetmişti.

Yazar Bitcoin Boğa Koşusunu İstanbulun Fethine Benzetti

New York Belediye Başkanı Adayı Andrew Yang bugün erken saatlerde kripto para birimlerini destekleyen tweet attı ve dünyanın finans başkentini daha kripto para merkezli yapma niyetini belirtti:

NYC’nin – dünyanın finans başkenti – belediye başkanı olarak şehri BTC ve diğer kripto para birimleri için bir merkez haline getirmeye yatırım yapardım.

Yang şu anda Demokrat Parti’nin Belediye Başkanlığı Yarışı’nda sandık başına gidiyor. Kendisi bir avukat girişimci ve Venture for America’nın kurucusudur. Ayrıca Mart 2020’de kampanyasını askıya almadan ve Joe Biden’ı onaylamadan önce cumhurbaşkanlığı adaylığını ilan eden ikinci Demokrat’tı.

Kampanyası hala devam ederken Yang kripto para birimlerinin düzenlenmesi için ulusal bir çerçeve oluşturma niyetini belirtmişti. Kampanya sırasında Yang bir blog yazısında şunları söyledi:

“Kripto para birimleri ve dijital varlıklar büyük miktarda değeri ve ekonomik faaliyeti temsil edecek şekilde hızla büyüdü. Ancak bu hızlı büyüme hükümetin tepkisini geride bıraktı ”

Yatırımcı Vijay Boyapati Bitcoinin son dönemdeki rallisini İstanbul’un Fethine benzetti. Boyapati fiyatın yakın gelecekte 50 bin doları görebileceği sinyalini de verdi. Vijay Boyapati 2018 yılında kripto para sektörünün en çok ses getiren makalelerinden biri olan “The Bullish Case for Bitcoin”i yayınladı. Michael Saylor’ın tavsiye ettiği bu makalede Bitcoin fiyatının kurumsal yatırımcının desteğiyle birlikte 50 bin dolara kadar çıkabileceği ifade edildi.

Bitcoin bu makale yayınlandıktan üç yıl sonra 48.300 dolara kadar yükseldi. Boyapati 12 Ocak’ta bir paylaşım yapıp 50 bin dolar kapılarına dayanan Bitcoin için şu sözleri kullandı:

“Bitcoin borsalarındaki emir defterinde büyük bir savaş var. Ayılar küçük çaplı çarpışmalara giriyor. Dev boğa ordusu ise taarruza geçmeye hazır. Piyasa İstanbul’un 1453’teki fethini anımsatıyor. Savaşın sonu baştan belli.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku