Güney Afrika Kripto Para Regülasyona Doğru İlerliyor
Güney Afrika Kripto Para Regülasyona Doğru İlerliyor

Güney Afrika Kripto Para Regülasyona Doğru İlerliyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hükümetlerarası Fintech Çalışma Grubu, Güney Afrika’daki hileli kripto faaliyetlerini durdurmak amacıyla, düzenleme konusundaki konumlarını özetleyen bir makalede kripto para biriminin geleceğinin gidişatını belirledi.

IFWG Başkanı Matshane, kripto para ekosistemindeki endüstri katılımcılarına teşekkür ediyor

Güney Afrika mali işler gözlemciliği (IFWG) başkanı Olaotse Matshane, Güney Afrika kripto para birimleri ekosistemindeki endüstri katılımcılarına teşekkür ederek gazetede bir önsöz verdi:

Güney Afrika kripto para birimleri ekosistemindeki sektör katılımcılarına: Sabrınız ve karmaşık sorunları tartışmak ve Güney Afrika’nın kripto varlıklarına dair konumunun amacına uygun kalmasını sağlamak için düzenleyici makamlarla ilişki kurmaya istekli olduğunuz için içtenlikle ‘teşekkür ederim’ IFWG’nin Kripto Varlıklar Düzenleme Çalışma Grubu, endüstri çok hızlı bir şekilde gelişmeye devam ederken, yerli endüstri katılımcılarını kripto varlık ekosistemindeki yeni ortaya çıkan kullanım durumları hakkında meşgul etmeye devam edecek.

Makalenin kendisi, Güney Afrika’nın üç kategoride gruplandırılmış kripto para birimleri için düzenleyici tavsiyelerine ilişkin ayrıntıları sağlıyor. Söz konusu ayrıntılar ise AML/CFT taslağının uygulanması, sınır ötesi finansal akışların izlenmesine yönelik taslak ve finans sektörü yasalarının uygulanması. Hazırlanan bu makale, Ulusal Hazine, Mali Sektör Yürütme Otoritesi, Güney Afrika Merkez Bankası, Mali İstihbarat Merkezi ve Güney Afrika Gelir Servisi’ni içeren ortak bir girişimin sonucu olarak bildiriliyor.

Matshane’e göre kripto para birimleri, her ne kadar riskli olsa da gerekli düzenlemeler yapılmalı

IFWG başkanı Matshane, kripto para birimlerindeki önemli artışı ve mevcut şirketlerin bunları düzenlemesi gerektiğini ise şu şekilde dile getiriyor:

Küresel günlük işlem değerleri de son birkaç yılda önemli ölçüde arttı. Şu anda ortalama 200 milyar doları ve bazı günlerde 400 milyar doları aşıyor. Kripto para birimlerinin yaygın olarak kullanılan bir ödeme aracı olarak uygulanabilirliği test edilmemiş ve açık bir soru olarak kalsa da piyasa son on yılda önemli bir esneklik göstermiştir. Son derece spekülatif ve riskli olsa da alternatif bir yatırım sınıfı ve sınır ötesi bir havale aracı olarak kripto varlıkları için kullanım örnekleri, bireysel müşteriler arasında bir miktar ilgi kazanıyor gibi görünüyor.

Kripto düzenlemeleri artarken, az sayıda ülke hala kripto para birimleri için katı kurallar uyguluyor. Güney Afrika’nın kriptoyu düzenleme planının etkisi açısından, çoğu kişi şunu iddia edebilir: Bir kripto şirketinin her düzenleyici gereksinimi sürdürmeleri gerekiyorsa, çalışma yeteneğini sınırlayacak gerekli bir adımdır. Ancak genel olarak kriptonun düzenlenmesi ve ana akım haline getirilmesi için gerekli bir adım olduğu da söylenebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Güney Afrika Kripto Para Regülasyona Doğru İlerliyor

Yorumlar kapalı.