Goldman Sachs’tan Kritik Bitcoin Raporu: Yeterli Değil!

245
Fed’in bu yıl faiz artırımlarına işaret etmesiyle birlikte ABD hisse senedi piyasası ve Bitcoin (BTC) ağır bir düzeltme aşamasına girdi. Yaşanan kötü döneme rağmen, perakende yatırımcılar arasında benimsenme artıyor.

Benimsenmenin artması, fiyatın ivme kazanması için yeterli değil

Bankacılık devi Goldman Sachs, BTC’nin daha fazla bireysel yatırımcı tarafından benimsenmesinin Bitcoin fiyatını artırmak için yeterli olmayacağına inanıyor. Goldman stratejistleri Zach Pandl ve Isabella Rosenberg, 27 Ocak Perşembe günü yatırımcılara yönelik bir notta, Bitcoin’in ana akım yatırımcılar için çekicilik kazanmasına rağmen, diğer makro varlıklarla olan ilişkisinin de yükselişte olduğunu yazdı. Bitcoin ve kripto para piyasasındaki güçlü tasfiyeler, genellikle hisse senedi piyasasındaki tasfiyeleri izledi. Bloomberg verilerine göre, Bitcoin’in S&P 500 ile korelasyonu şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaştı.
Rapor, Bitcoin fiyatının  teknoloji hisseleri, ham petrol fiyatları ve enflasyon gibi tüketici fiyat riski vekilleri ile pozitif korelasyon gösterdiğini gösteriyor. Öte yandan Goldman, Bitcoin’in USD ve gayrimenkul ile negatif korelasyon gösterdiğine dikkat çekiyor. Baknanın analistlerine göre, piyasadaki son çöküş, ana akım benimsemenin ”iki ucu keskin bir kılıç” olabileceğini gösteriyor. Bu durum, değerlemeleri artırabilse de, muhtemelen diğer finansal piyasa değişkenleriyle korelasyonları artıracak ve varlık sınıfını elinde tutmanın çeşitlendirme faydasını azaltacak.

Bitcoin, FED’in para politikalarına karşı bağışıklık kazanmadı

Kripto piyasasındaki son düşüş, Fed’in yüksek enflasyon nedeniyle bu yıl yükselen faiz oranlarına işaret etmesinden kaynaklanıyor. Stratejistler, “zamanla, metaverse tabanındaki uygulamalar da dahil olmak üzere Blockchain teknolojisinin daha da geliştirilmesi, belirli dijital varlıklar için ivme sağlayabilir. Ancak bu varlıklar, merkez bankasının yeni para politikası da dahil olmak üzere makroekonomik güçlere karşı dayanıklı değiller. Bitcoin ve diğer birçok altcoin, tüm zamanların en yüksek seviyelerinden yüzde 50’den fazla değer kaybetti.
Galassnode’dan Kritik Bitcoin Verileri: Ayı Piyasasına Hazırlık
 
Birçok analist, mevcut ayı sezonunun yatırımcıların Bitcoin yatırımlarını artırmaları için mükemmel bir zaman olduğunu düşünürken, Glassnode’dan gelen yeni veriler aksini gösteriyor. Glassnode’a göre, en az 100 Bitcoin tutan adres sayısı, mevcut piyasa kargaşasının ortasında dört ayın en düşük seviyesine geriledi. Glassnode bugün sosyal medya platformu Twitter’da, şu anda lider kripto para biriminden 100 birim veya daha fazlasını elinde tutan benzersiz adreslerin sayısının son zamanlarda dört ayın en düşük seviyesi olan 15.915’e gerilediğini belirtti.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku