4 Uzman Son Noktayı Koydu: Bitcoin Hangi Yöne Gidecek?

2.149
Analistlere göre, kripto para piyasası toparlanmaya çalışırken,  Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) daha fazla oynaklık sergileyebilir. Bununla birlikte, uzun vadeli görünüm yükselişini sürdürüyor. Piyasa, çalkantılı bir haftanın ardından oldukça sakin ve BTC an itibariyle 37.310 dolardan işlem görüyor.

 Kripto para piyasası, Mart’a kadar zor bir dönem geçirebilir

Kripto paralar, Çarşamba günkü Federal Rezerv duyurusundan sonra baskı altında kalan hisse senetleriyle yakından bağlantılı olmaya devam ediyor. OANDA analisti Edward Moya, “Bitcoin (BTC)’in ”hız treni” yolculuğu henüz bitmedi, çünkü riskli varlıklar, Fed’in bu yıl daha agresif olabileceğine dair artan beklentileri etkiledi. Fed enflasyonu yanlış anladı ve bu yıl faiz oranlarını artırma çabası, pandemi boyunca en iyi performans gösteren varlıkları sekteye uğrattı” açıklamasını yaptı. Moya, önümüzdeki birkaç ayın kripto varlıkları için oynak geçeceğini belirtti. Uzmana göre, Fed’in enflasyona karşı agresif mücadelesi, şartlar iyileştiğinde hafifleyecek. Önümüzdeki birkaç ay kripto piyasaları için çok dalgalı olmaya devam edecek, ancak temeller uzun vadede iyi görünüyor.
Bitcoin Neden Yükseliyor? Rothschild Desteği Ne Anlama Geliyor?
 
Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü ABD’deki enflasyon durumunun Aralık ayına göre “biraz daha kötü” olduğuna dikkat çekti ve Mart ayında bir faiz artırımı sinyali verdi. GlobalBlock analisti Marcus Sotiriou, Kitco News’e verdiği demeçte, bu faktörün kripto piyasası için belirleyici unsur olduğunu savundu. Analist,  “Bitcoin fiyatındaki çöküş, özellikle makroekonomik koşullardan kaynaklandı. Şu anda piyasayı Fed’in eylemleri yönlendiriyor. Fed, değerlemelerdeki düşüşten pek rahatsız görünmüyor. Asıl endişesi, tedarik zinciri sorunlarını çözmek olduğu için tedarik zinciri sorunlarını çözmek. Enflasyonla mücadele etmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı. Sotiriou, kripto para birimleri ve hisse senetlerinin önümüzdeki bir veya iki ay boyunca – Mart ayında yapılacak bir sonraki Federal Rezerv para politikası toplantısına kadar zor bir dönem geçireceğini belirtti.
Uzmana göre, kurumlar Mart’ta bir faiz artırımına karşı kendilerini korumaya çalışacaklar. Çifte faiz artırımı olup olmayacağı henüz belli değil. Ancak insanlar, Fed’in %2,5 oranında artmasının pek de büyük bir olay olmadığını anlayınca, Bitcoin fiyatındaki yükseliş yeniden başlayabilir.

Enflasyon: Bitcoin daha fazla yatırımcı çekebilir

Tokens.com CEO’su Andrew Kiguel, bu tür yüksek oynaklığın kripto piyasası için yeni bir şey olmadığını söyledi ve bu tür hareketlerin daha büyük bir modelin parçası olduğuna dikkat çekti. Analist, “Kripto iyi bir yıl daha geçirecek. İnsanlar Bitcoin (BTC)’in 2021’de fiyatının neredeyse iki katına çıktığını unutuyor. Yıl içindeki artışlara bakarsanız, yüzde 60’tı. Ethereum daha da yüksek artış kaydetti.” açıklaamsını yaptı. Bu yıl Kiguel, Bitcoin fiyatı ile Ethereum gibi Web3 ile ilgilenen diğer kripto varlıklarının fiyatı arasında bir ayrım olduğunu görüyor. Uzmana göre, Bitcoin için ana katalizör regülasyon olacak. Madencilik tartışmaalrı ve SEC Bitocin ETF’ye izin vermesi kilit rol oynayacak. Ethereum ie metaverse dahil Web3 gelişmeleri tarafından yönlendirilecek:oyun ve DeFi, Kiguel, bu fiyat ayrımı ışığında, Ethereum’un 2022’de bir kez daha Bitcoin’den daha iyi performans gösterebileceğini söyledi.
Analist Bitcoin Fiyatına İvme Kazandıracak Önemli Faktörü Açıkladı!
 
Powell’ın enflasyonun Aralık ayına göre ‘biraz daha kötü’ olduğunu söylemesi ve Mart ayında faiz artırımına işaret etmesiyle altın fiyatı 35 dolar düştü. Ayrıca, perakende yatırımcılar ve kurumlar artan fiyat baskılarına karşı korunma olarak kullanılabilecek varlıkları aradıkça enflasyon anlatısı yıl boyunca Bitcoin fiyatını desteklemeye devam edecek. Shakepay CEO’su Jean Amiouny Kitco News’e verdiği demeçte, ABD’de enflasyonun 40 yılın en yüksek seviyelerinde olmasıyla Bitcoin daha fazla yatırımcıyı çekecek.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Kaynak Kitco.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku