Hong Kong’da Kripto Para Dolandırıcılığı Tavan Yaptı! İşte Güncel Veriler!

71

Hong Kong polisine göre, insanlar pandemi nedeniyle evde çok fazla zaman harcıyor ve bu nedenle kripto para dolandırıcılığı için kolay bir hedef haline geliyorlar. Hong Kong’daki kripto para dolandırıcılıklarından kaynaklanan kayıpların boyutu, yerel polisin bu yılın ilk altı ayında 496 adet vaka tespit etmesiyle rekor seviyelere yükseldi. Kurbanlar 27 milyon dolardan fazla para kaybettiler ve bir kişi yaklaşık 16 milyon dolar kaybetti.

Hong Kong’daki kripto dolandırıcılığı artıyor

South China Morning Post’un yakın tarihli bir raporuna göre, Hong Kong’daki kripto para birimlerini içeren suçlar, 2021’in ilk altı ayında önemli ölçüde arttı ve toplamda yaklaşık 27 milyon dolara ulaştı. Karşılaştırıldığında, kayıplar geçen yılın tamamında 15 milyon doların altında kaldı.

Polisin siber güvenlik ve teknoloji suç bürosu başkanı ve Baş Müfettiş Lester Ip Cheuk-yu, sorunun arkasındaki ana nedenin COVID-19 salgını olduğunu açıkladı. İnsanların evden çalıştıkları için internette çok daha fazla gezindiklerini ve bu nedenle bilgisayar korsanlarının onları daha kolay hedefleyebileceğini savundu. Konu hakkındaki görüşlerini baş müfettiş şöyle ifade etti:

İnsanlar evde daha fazla kalıyor, bu da internette daha uzun zaman geçirdikleri anlamına geliyor, bu nedenle dolandırıcıların onlara çevrimiçi yaklaşmak için daha fazla yolu var.

Yerel makamlar, Ocak ve Temmuz 2021 arasında bu tür suçların toplam vaka sayısının 496 olduğunu tahmin ediyor. İlginç bir şekilde, 27 milyon dolarlık kayıpların yarısından fazlası, yaklaşık olarak 16 milyon dolar dolandırılan 30 yaşındaki bir adam oldu. Üç kişiden oluşan dolandırıcılar onu hileli bir Filecoin yatırımına çekti.

Müfettiş Cheuk-yu, birçok sakinin kripto para birimlerini anlamadığı veya “bu konudaki bilgilerini abarttığı” konusunda uyardı. Dolandırıcıların, kripto paralarla daha çok uğraşan kişiler oldukları için çoğunlukla gençleri hedef aldığına dair bir uyarı notu verdi. Konu hakkında konuşan Müfettiş Cheuk-yu, şunları paylaştı:

Genç insanlar bu dolandırıcılıkların kurbanı olma eğilimindedir, çünkü çoğu kripto para ATM’lerinden para satın alır, oysa yaşlı insanlar onları nasıl kullanacaklarını bilecek kadar teknolojik açıdan bilgili olmayabilir.

Kripto para dolandırıcıları İngiltere’yi de seviyor

Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto paraları içeren suçlar sadece Hong Kong’da popüler değil. NatWest’teki bireysel bankacılık CEO’su David Lindberg’e göre, Birleşik Krallık bu tür dolandırıcılıklar için bir “cennet”. Daha da ileri giden Lindberg, dolandırıcılık için Birleşik Krallık’tan daha kötü bir pazar görmediğini belirtti. Lindberg, sorunun bazı kişiler için yıkıcı sonuçlara yol açabileceğini vurguladı. İngiliz hükümetinin, polisin, bankaların ve sosyal medya operatörlerinin güçlerini birleştirmesi ve dolandırıcılarla mücadele etmesi gerektiğini şöyle belirtti:

Dolandırıcılık bir endüstridir. Zekiler, hızlı hareket ediyorlar ve hayatları nasıl mahvetmeye çalıştıklarını görmek yürek parçalayıcı.

Üst düzey bankacı ayrıca bazı kötü aktörlerin insanların Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapabilecekleri web siteleri kurduğu konusunda uyardı. Bu sahte sitelere yatırılan paraların dolandırıcıların ceplerine nasıl gittiğini şöyle açıkladı:

Onlar sadece birer görünüş ve müşterilerimiz bazen kripto para birimlerine yatırım yaptıklarını düşünüyorlar. Ve gerçekten yaptıkları tek şey bir dolandırıcıya para göndermek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cryptopotato
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku