Bitcoin Benimsenmesi Yükseliyor: Fiyat Nasıl Etkilenecek?
Bitcoin Benimsenmesi Yükseliyor: Fiyat Nasıl Etkilenecek?

Bitcoin’de Düzeltme Sona Erdi mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’de 2017 yükseliş sezonunda derinliği %24 ila %40 arasında değişen altı büyük düzeltme olmuştu. 2020-21’de ise Kurumsal yatırımcıların da piyasaya girmesi ile düzeltmeler yumuşadı. 2020’de %21,07 ve %17,24 2021’de ise %32,79, %23,44 ve %18,5’lik olmak üzere toplamda beş düzeltme yaşandı.

Bitcoin 14 Nisan’da 64.800 $ ile tüm zamanlar rekorunu kırdı. Altıncı düzeltme de işte bu seviyede başladı. Sadece beş günde fiyat %21,4 düştü. 18 Nisan günü bir günde %15 civarı kayıp yaşandı. Altıncı düzeltmede şu ana kadar görülen dip nokta 46930 $ oldu. Yani %27,58’lik bir geri çekilme görüldü.

Düzeltmeler Bitcoinde çok eskiden satın alma yapmış yatırımcıların kar almasını, türev piyasalarda kalabalıklaşan long işlemlerin boşaltılmasını vs sağlıyor. En önemli faydası ise fiyat çok yükseldiği için giriş yapmak istemeyen potansiyel yeni yatırımcılara alım fırsatı sağlaması. Böylece derin düzeltmeler yeni yatırımcıların dolayısıyla yeni sermayenin Bitcoine akmasına kapı aralamış oluyor.

20 Nisan tarihli bir önceki yazımda “Bitcoinde Yükseliş Sezonu Bitti mi?” Başlığı ile bir değerlendirme daha yapmıştım. Burada anlattığım NVT Oranı, NVT Primi, net madenci alımları ve Realized Hodling Ratio gibi göstergeler yükseliş sezonunun henüz bitmediğine işaret ediyordu.

Altıncı düzeltme, gelen güçlü adımlar ile şimdilik sona ermiş gibi görünüyor. Bu düzeltme 2017’de olduğu gibi %40’lara bile varabilirdi, düşük ihtimal olmakla birlikte hala daha da varabilir. Yani dönüş seviyesi 38900 $ civarı olabilirdi. Bu durumda dahi Bitcoine orta ve uzun vade olarak yatırım yapanlar için bir sorun oluşmayacaktı.

Düzeltmenin bitip bitmediğine dair elbette bir çok teknik analiz değerlendirmesi yapılabilir. Düzeltme boyunca devam eden haber akışında ise Bitcoin için olumlu tablonun devam ettiğini görüyoruz.

Yıllarca Bitcoin’e demedigini bırakmayan ABD merkezli bankacılık devi JP Morgan sonunda bükemediği eli öptü. 2020 Yılsonu itibariyle 2,3 Trilyon $ varlık yöneten banka, müşterilerine Bitcoin’e yatırım yapma imkanı sağlayacak. Coindesk’in haberine göre JP Morgan, belirli seviyedeki müşterilerine aktif olarak yönetilen bir Bitcoin fonu sunacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu kriptovarlıkları yasaklamak niyetinde olmadıklarını açıkladı.

ABD’de Paxos, üçüncü kriptopara bankası lisansını aldı.

Coinbase kriptopara borsası ABD’nin kanuni düzenlemelere en çok riayet eden kripto firması olarak biliniyor. Şirket, geçen hafta 100 milyar $ piyasa değeri ile Nasdaq’ta işlem görmeye başlamıştı. İşte bu Coinbase dünyada
işlem çifti olarak en çok kullanılan dolara sabit kriptopara Tether’i (USDT) kendi borsasında listeledi. ABD’de bir dava düreci Tether’in başında demoklesin kılıcı gibi uzun zaman sallanmıştı. USDT’nin Küresel piyasa değeri 50 milyar $’a yükseldi.

Bundan sonra Bitcoin, en çok kanuni düzenlemeler, yeni yatırımcılar (iş insanları, şirketler hatta merkez bankaları) ve en önemlisi ABD’de Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurularında yaşanacak gelişmeler hakkında haberleri takip edecek.

Sert düşüşler ve düzeltmeler elbette devam edecek. Bunlar yükseliş sezonlarının ayrılmaz parçası. Kenarda daima nakit bulundurup diplerde alım yapmak düzeltmelere karşı uygulanabilecek stratejilerden bir tanesidir. Düzeltmelerden korkmamak aksine çeşitli stratejiler ile onlardan faydalanmaya çalışmak gerek.

Bitcoin’de Düzeltme Sona Erdi mi?