GameStop, Dogecoin ve Bitcoin (BTC) Vakaları Çin de Bu İlginç Gelişmelere Neden Oldu 

0 0

GameStock (NYSE: GME) hisseleri Dogecoin (DOGE) ve Bitcoin (BTC) rallileri Amerika Birleşik Devletlerinde olduğu kadar Çindeki tüccarların da psikolojisini etkiledi.

Çindeki popüler sosyal medya platformu Weiboda son derece aktif kripto topluluğu geçtiğimiz günlerde Dogecoin ve Bitcoin vakalarından sonra sırada hangi kripto para biriminin büyük bir şişirme yaşayacağına  dair spekülasyon yapıyor.

Yaklaşık 40 bin takipçisi olan bir Weibo kullanıcısına göre “Ripple SEC davasıyla mücadele etmeseydi ABDdeki perakendeciler tarafından pompalanan bir sonraki token XRP olabilirdi. Kripto para birimine yeni katılanların çoğu yalnızca fiyatlara ve isimlere bakıyor ve bu özel tokenın insanların parasını kaç kez elinden aldığını veya yüksek oranda merkezileştirilmiş olup olmadığını umursamıyorlar.” dedi. 

Bu kullanıcı daha sonra şunları ekledi: Sıradaki pump and dump olayını bulmak için XRP ile en çok ilişkilendirilen tokenlara bakmak için iyi bir zaman olabilir” diye devam etti ve ardından Stellar lumensın (XLM) pompalanacak bir sonraki token olup olmayacağını soran çeşitli yanıtlar geldi. Verilere göre XLM fiyatları son 24 saatte yüzde kayda değer bir artışla ve Bitcoinden daha iyi performans göstererek an itibariyle  0.75 $ dan işlem görüyordu.

Çinli Milyarderin Mesajı Sonrası İlginç Gelişmeler Yaşandı

 Bu durum Sadece Weiboyla sınırlı değil. Çinli internet kullanıcıları Telegram sohbet grupları ve en son işlem çılgınlığının başladığı Reddit gibi İngilizce tabanlı sosyal medya platformlarında da sörf yapıyorlar. Reddit topluluğuna desteğini göstermek için 1 milyon dolarlık GameStop hissesi satın alacağını söyleyen Tron’un Çinli kurucusu Justin Sun’ın bir tweet’i GME dramasının merkez üssü olan reddit grubu r / wallstreetbets’e  işaretlendi.

  Grubun gönderisinde “Justin Sun arkamızda ve bize katılıyor” diyor. Bu mesaj gönderildikten sonra Messariye göre tron ​​(TRX) kripto para biriminin fiyatları 24 saatlik en düşük seviyesi olan 00293 dolardan yüzde 522 artarak 00446 dolara kadar yükseldi.

Bu gönderi ayrıca TRX kısaltma işaretine sahip Tanzanian Gold Corporation hisselerinde tesadüfi bir yükselişe neden oldu. Yahoo Financee göre bu hisse senedi fiyatı Cuma günü erken saatlerde iki katına çıktı ve yine de gün içinde yüzde 26 arttı.

Colorado merkezli Çinli bir kripto perakende tüccarı olan Yang Liu CoinDeske “Her hisse senedi yatırımcısı kripto para birimlerini nasıl satın alacağını düşünüyor. Her kripto yatırımcısı hisse senetlerini nasıl satın alacağını düşünüyor.” dedi.

Yang Redditteki erken hareketi gördü ve geçen hafta GMEnin fiyatları fırlamadan hemen önce GME hisselerini satın aldı. CoinDeske Çindeki birçok arkadaşın ve ailenin son iki gündür kendisine hangi tokenları almaları gerektiğini sorduğunu söyledi.

Çinde FOMO Hakim 

Yang “Çinde fırsatı kaçırma korkusu (FOMO) para kaybetme korkusunu aştı” dedi ve birçok Çinlinin FutuBull ve Forex.com.tr gibi platformları kullanarak 2020deki karantinanın başlangıcından bu yana Amerikan hisse senetlerini alıp sattığını ekledi.

 Aralık ayı raporundan elde edilen veriler Çinde 177 milyondan fazla bireysel hisse senedi yatırımcısı olduğunu gösteriyor. ABDdeki piyasanın aksine Çindeki borsaya perakende yatırımcılar hakimdir. Çin hisse senedi piyasası da oldukça düzenlenmiştir açığa satış çok nadirdir ve borsalar CSI 300 endeksinin önceki kapanışına göre yüzde 7 veya daha fazla yükselmesi veya düşmesi durumunda gün için alım satımın askıya alınmasını zorunlu kılar. Perakende tüccarlar ile finans elitleri arasındaki savaş Çindeki yüz milyonlarca tüccar için de yeni bir şey değil.  

Bir Weibo kullanıcısı Çin devlet medyası The Paperın ticaret platformu Robinhoodun GameStopdaki satın alma siparişlerini durdurmasıyla ilgili yazısının altında “ABDdeki perakendecilere destek gönderiyorum” yorumunu yaptı.

 Bununla birlikte Çin’in GME artışına katılımının FOMO’dan çok daha fazla olup olmadığını ölçmek zor. Bazıları perakende tüccarlarının belirli hisse senetlerine veya kripto para birimlerine atlarken ideolojide bir değişimden ziyade bir fırsattan yararlanmakla ilgili olabileceğini söylüyor.

 Hong Kong merkezli kripto kredisi veren Babel Financein kurucusu ve CEOsu Flex Yang CoinDeske verdiği demeçte: “Bunun GameStop draması mı yoksa dogecoin pompası mı olduğu önemli değil.  Çindeki perakende yatırımcılarının ticaret çılgınlığının arkasındaki gerçek devrime derinden veya aktif olarak katılmadığını görüyoruz. dedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku