G20, stabil kripto paraların düzenlenmesi için önerilerini açıkladı

0 1

G20nin Finansal İstikrar Kurulu (FSB) küresel stabil kripto para birimlerinin nasıl düzenlenmesi gerektiğine yönelik tavsiyelerini yayınladı.

67 sayfalık bir raporla yayınlanan bu 10 tavsiyenin Facebook Libra gibi küresel istikrarlı kripto para birimlerinin tutarlı ve etkili bir şekilde düzenlenmesini teşvik etmek için oluşturulduğu söyleniyor.

BİTCOİN KARAR VERMEKTE ZORLANIYOR… TIKLAYIN

Açıklamada “Öneriler sorumlu istiladan ve yerel yaklaşımların uygulanmasından sorumlu GSClerin (küresel istikrarlı kripto para birimleri) kullanımıyla ilişkili potansiyel riskleri hem yurtiçinde hem de uluslararası düzeyde bir ödeme ve / veya değer deposu olarak azaltmayı amaçlıyor” denildi.

G20  Türkiyeyle birlikte Arjantin Avustralya Brezilya Kanada Çin Fransa Almanya Hindistan Endonezya İtalya Japonya Meksika Güney Kore Rusya Suudi Arabistan Güney Afrika İngiltere Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nden oluşuyor.

FSB küresel istikrarlı kripto para birimlerinin maruz kaldığı risklerle orantılı düzenlemeler getirmeyi hedeflediğini ancak bu risklerin zamanla nasıl değişebileceğini de göz önünde bulunduruyor. Denetim organı tavsiyelerin istikrarlı kripto para birimlerinin altında yatan teknolojiden bağımsız olarak “aynı kurallar aynı riskler” ilkesini izlediğini söyledi.

Öneriler 15 Temmuza kadar kamuya açık geribildirimde açıklanacak. Nihai öneriler geri bildirimler dikkate alınarak Ekim ayında yayınlanacak.

“Finansal istikrarı tehdit edebilirler”

Öte yandan kurul birçoğu uluslararası olarak mevcut olan mevcut istikrarlı kripto para birimlerinin hala küçük ölçekli olduğunu ve finansal istikrar için hiçbir risk oluşturmadığını belirtti. Ancak FSB kullanımları önemli ölçüde artarsa ​​bunun değişebileceğini söyledi.

İstikrarlı kripto para birimlerinin en büyüğü olan Tetherin şu anda 6.3 milyar dolarlık bir piyasa değeri var.

Facebookun kripto para birimi projesi Libra ile istikrarlı kripto para birimlerini düzenleme girişimleri hız kazandı. Daha sonra Facebooktan ayrılan Visa Mastercard ve PayPal gibi büyük oyuncuların bulunduğu Libra dünya çapında birçok hükümeti çeken bir projeydi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku