Dijital Para Birimleri Doların küresel finanstaki rolünü sarsabilir

0 0

Deutsche Bank merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDCler) yaşam şeklini değiştireceğini bu duruma tüketiciler ile finans kurumlarının hazır olması gerektiğini söyledi.

CBDCler özellikle ABD üzerinde ağır bir etkiye sahiptir. Bu dünya çapında benimsenen CBDClerin doların küresel finans piyasasındaki önceliğini aşındırabilmesinden kaynaklanıyor. Banka Eylül raporunda “Merkez bankası dijital para birimleri: Para yeniden icat edildi” şeklinde yazdı.

Özellikle ülkeler ABD Dolarını atlayarak ikili ticaret yapmak için kendi dijital para birimlerini kullanabiliyor. Bank of International Settlementsa göre dolarlar küresel işlemlerin yaklaşık % 90ında yer alıyor; dünyanın birincil rezerv para birimidir.

Philadelphia Fed Başkanı merkez bankası dijital para birimlerinin “kaçınılmaz” olduğunu söyledi.

Philadelphia Federal Rezerv Bankası başkanı Patrick Harker Çarşamba günü yaptığı açıklamada devlet tarafından çıkarılan dijital para birimlerinin kaçınılmaz olduğunu söyledi ve destek için gelen milletvekilleri ile bankacılardan oluşan bir kadroya katıldı.

Dolayısıyla bu tür bir teknoloji faydalı olabilse de – örneğin daha düşük faiz oranları yoluyla – hem bankacılık sektörü hem de merkez bankası politikası açısından yıkıcı olması muhtemeldir.

Rapora göre dünyadaki merkez bankalarının % 80i bir CBDCnin kendi ekonomilerine fayda sağlayıp sağlamayacağını araştırıyor. CBDCler hükümetler tarafından düzenlendikleri ve fiat para birimlerine sabitlendikleri için Bitcoin gibi diğer dijital para birimlerinden farklıdır. Örneğin bir CBDC ABD Doları veya Japon Yenini dijitalleştirerek çalışacak.

Farklı ülkelerdeki merkez bankaları çok farklı araştırma aşamalarındadır. Örneğin İngiltere Merkez Bankası bir CBDC geliştirmek için hala tedbirli bir şekilde küçük adımlar atarken Çin halihazırda dijital bir e-renminbiyi test ediyor gibi görünüyor. Raporda “İlk CBDCden birini yayınlamak Çin’in 2050 yılına kadar bilim ve yenilikte dünya lideri olma ve yedek para birimi sağlama hedefine doğru bir adım olacak” bilgisine yer verildi.

Bireysel kullanıcılar için CBDCler işlemlerin daha ucuz ve daha merkezi olmayan hale getirilmesine yardımcı olacak ancak rapor ödemelerin bireysel kullanım için güvenli ve basit olması ve evrensel erişimin garanti edilmesi gerektiğini belirtti.

Ancak rapor “CBDCnin herhangi bir geniş ampirik gerçek zamanlı testi” olmadığını ve gelişmelerin teknolojinin dünyayı nasıl etkileyeceğiyle ilgili gelecekteki soruları yanıtlamak için banka tarafından yakından izleneceğini bildirdi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku