Fransız polisi, Bitcoin kuponları kullanan terör finansmanı çetesini tutukladı

Abone Ol
Fransız polisi, Bitcoin kuponları kullanan terör finansmanı çetesini tutukladı
Gökçe Hürata
 • 01 Ekim 2020
 • Yazar:

  Terör finansmanı çetesinin, Fransa'daki lisanslı tütün dükkanlarında kripto para kuponu satın aldığı bildirildi.

  Suriye'de cihatçı bir ağı finanse ettiği iddia edilen büyük bir grup, izlerini gizlemek için kripto para kuponu seçmelerine rağmen, Fransız polisi tarafından yapılan bir operasyondan sonra tutuklandı.

  Polis 30 Eylül'de bildirildiği üzere, bu ağların sürekli gözetim altında tutulması, terör örgütlerinin Bitcoin gibi kripto para birimleri kullanarak daha fazla şeffaflık aramasına neden olduğunu söyledi.

  29 suç ortağının 2019'dan bu yana El Kaide bağlantılı terör örgütünün "Hayat Tahrir El-Şam" adlı operasyonlarını desteklediği iddia ediliyor.

  Ağın mimarlarının, her ikisinin de şu anda kuzeydoğu Suriye'de olduğu düşünülen, 20'li yaşlarının ortalarında iki Fransız cihatçı olduğu bildiriliyor. Her ikisi de 2016 yılında gıyaben 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Ağın 29 üyesi, son aylarda Fransa'daki tütün satış noktalarından her biri 10 ile 150 avro (12-176 Dolar) değerinde kripto para kuponu satın alırken yakalandıktan sonra tutuklandı.

  Fransızca'da ''tabacs'' olarak bilinen bu satış noktaları, geçen yıl Fransız halkı tarafından kripto para birimlerinin benimsenmesini teşvik etmek için kripto kupon hizmetlerine entegre edildi.

  Hayat Tahrir Al-Sham'ın finansmanı üzerine bugünkü rapor, şu anda ülke genelinde yaklaşık 24.000 ruhsatlı tütün bulunduğunu belirtiyor.

  Sanıkların Suriyeli suç ortaklarının Bitcoin hesaplarını kredilendirmek için kullandıkları iddia edilen kuponların yanı sıra, bu tabacs, nakit kart yüklemeleri ve para kuponları gibi bir dizi küçük ödeme hizmetini destekliyor. Bu hizmetler, kimlik kanıtı gerektirmiyor.

  Terörle mücadele savcıları, ağ tarafından kripto para birimi kuponlarının kullanılmasının, kötü faaliyetleri desteklemek için daha yaygın nakit seçiminden bir dönüşü temsil ettiğini iddia etti.

  Cointelegraph'ın daha önce bildirdiği gibi, çoğu bazı ülkeler tarafından terör örgütleri olarak tanımlanan bir dizi militan grup, kaynak yaratma faaliyetlerini desteklemek için giderek daha fazla kripto para birimlerine yöneldi. Bu kuruluşların çoğu finansal olarak izole edildi. Birçok küresel banka, yasadışı terör finansmanı önleme mekanizmalarını kullanmalarına izin vermiyor.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Terör ile ilgili her şey

  Fransız polisi, Bitcoin kuponları kullanan terör finansmanı çetesini tutukladı

  Fransız polisi, Bitcoin kuponları kullanan terör finansmanı çetesini tutukladı

  Terör finansmanı çetesinin, Fransa'daki lisanslı tütün dükkanlarında kripto para kuponu satın aldığı bildirildi. Suriye'de cihatçı bir ağı finanse ettiği iddia edilen büyük bir g...

  • 01 Ekim 2020
  Hong Kong kripto paralarla ilgili resmi düzenleme yaptı

  Hong Kong kripto paralarla ilgili resmi düzenleme yaptı

  Hong Kong'un menkul kıymetler düzenleyicisi, Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), kripto fonu yöneticileri için resmi düzenlemeler yaptı. SFC düzenleyici genelgeyi 4 Ekim'de ...

  • 17 Ekim 2019
  Pakistan Başbakanı, Hükümet’in Dijitalleşmesini İstiyor

  Pakistan Başbakanı, Hükümet’in Dijitalleşmesini İstiyor

  Pakistan Başbakanı, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir toplantıda idari süreçlerin dijitalleştirilmesi hakkında konuştu ve bu sürecin başlatılması halinde yaşanabilecek gelişmeleri...

  • 18 Nisan 2019
  PAKİSTAN YENİ DİJİTAL PARA DÜZENLEMELERİ PLANLIYOR

  PAKİSTAN YENİ DİJİTAL PARA DÜZENLEMELERİ PLANLIYOR

  Kara para aklama ve terör finansmanı gibi algılanan suç düzeylerini azaltmaya çalışan Pakistan şimdi elektronik para kurumları için bir lisanslama programı sunacak. Pakistan...

  • 02 Nisan 2019
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.