Fransa’da Başlayan Dilekçe Kampanyası Gündeme Damgasını Vurdu!

0 69

Fransız milletvekili, Fransa merkez bankasının Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerini satın almasını ve tutmasını sağlamak için yasaları değiştirmek amacıyla bir dilekçe kampanyası başlattı. Dilekçe, milletvekillerini konuyu acilen ele almaya çağırıyor ve Bitcoin sahibi olmamanın Fransa’yı “5-10 yıl içinde mali açıdan zayıf bir konuma” getireceği uyarısında bulunuyor.

Fransız milletvekili Jean-Michel Mis, Cuma günü attığı bir tweet ile ülkenin merkez bankası Banque de France’ın Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın almasını ve elinde tutmasını sağlamak için yasaları değiştirmek üzere bir dilekçe kampanyası başlattığını duyurdu.

Fransız senatosu’nun e-dilekçe platformunda yer alan dilekçe, 5 Mart’ta  başlatıldı ve 5 Eylül’e kadar imzalanabilir. Altı ay içinde en az 100 bin imza toplamayı başaran dilekçeler, konunun takip edilip edilmeyeceğine karar verecek olan parlementoya iletilir. An itibariyle, söz konusu dilekçe 583 imza topladı.

Dilekçe,  Microstrategy ve Tesla’yı örnek olarak göstererek, “Şu anda birçok şirket büyük meblağlarda (birkaç milyar avro düzeyinde) Bitcoin satın aldı” diyor. Ayrıca, “Miami belediye başkanı gibi bazı kamu kuruluşların ve çalışanlarının Bitcoin satın alma olasılığına değiniyor.”

Çağın Gerisinde Kalma Uyarısı

Dilekçe ayrıca, “Önümüzdeki 5 yıl içinde, zayıf bir doların orta vadeli finansman kapasitelerini tahrip etme riski olduğunu” belirtiyor:

”Fransa, uzun süreönce başlamış olan bir yarışın seyircisi kalamaz. Bitcoin sahibi olmamak ülkemizi 5-10 yıl içinde finansal olarak zayıf bir konuma getirecektir. Bu konuyu ele almak acildir.”

Fransa’nın bu alanda bir strateji benimsemesi ve bunu uygulamak için geçerli yasaları uygulaması gerektiğini vurgulayan dilekçe sahibi şunları yazdı:

“Bu nedenle, Fransa Merkez Bankası’na Bitcoin ve diğer kripto varlıklarını satın alma, satma ve tutma kapasitesi sağlamak için parasal ve finansal kodda bir güncelleme öneriyorum.”

Dilekçe ayrıca, milletvekillerinin “riskleri doğru bir şekilde değerlendirecek ve bu stratejinin uygulanmasında makul kripto para varlık tutma oranları önerecek bir strateji benimsemek zorunda kalacaklarına” işaret ediyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku