Son 10 Yılın En Çok Kazanç Sağlayan Yatırımları Açıklandı

0 32

Bitcoin’in (BTC) yıllık getirileri, diğer tüm varlık sınıflarını büyük bir farkla geride bıraktı. Son on yılda Bitcoin, tüm varlık sınıflarını en az 10 kat geride bıraktı.

Bu büyük başarı, Ycharts’tan alınan verileri kullanarak en iyi varlık sınıflarının performanslarını derleyen Compound Capital Advisors’ın CEO’su ve kurucusu Charlie Bilello tarafından açıklandı.

Bulgulara yanıt veren Messari araştırmacısı Roberto Talamas, Bitcoin’in yıllık ortalama yüzde 230 getiri sağladığının altını çizdi. Bu oran, ikinci sınıf varlık sınıfından 10 kat daha fazla.

ABD Nasdaq 100 Endeksi, yıllık yüzde 20 getiri ile ikinci sırada yer alırken, onu yıllık yüzde 14 getiri ile piyasa değeri 10 milyar doları aşan ABD merkezli şirketlerdeki hisse senetleri izledi. ABD merkezli daha küçük piyasa değerine sahip şirketlerin hisse senetleri, son on yılda yüzde 12,9 ile çift haneli yıllık getiri sağlayan diğer tek varlık sınıfı oldu.

Altın Yatırımcılarını Tatmin Etmedi

Veriler ayrıca, altının 2011’den bu yana yüzde 1,5 oranında küçük bir yıllık getiri sağladığını ve son 11 yılın beşi yılının varlık için bir kayıp oluşturduğunu gösteriyor. Gold Price’a göre, değerli metal 2021’in başından bu yana  yüzde 8,5 düştü. Bu istatistik verilerine rağmen, altın tutkunu Peter Schiff hala altın’ı savunmaya devam ediyor.

2011 yılından bu yana, BTC’nin  kümülatif kazançları, yüzde 20 milyon gibi muazzam bir miktara eşittir. 2013, Bitcoin’in en iyi performans gösteren yılı oldu ve bu yıl yüzde 5,507’lik bir kazanç elde etti.

Veriler ayrıca, Bitcoin’in on iki yıllık geçmişinde sadece yalnızca iki yıl zarar ettirdiğini gösteriyor. Veriler, BTC’nin 2014 ve 2018’de sırasıylayüzde 58 veyüzde 73 düştüğünü gösteriyor.

2021’in başlangıcından bu yana, BTC 14 Mart Pazar günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 61.500 doları aşarak yüzde 108 arttı.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku