Fransa, Digital Euro deneyi için adaylarını seçti

0 1

Banque de France bankalar arası ödemeler için bir CBDC entegrasyonunu test etmek üzere sekiz potansiyel aday seçti.

Adaylar arasında Accenture HSBC Societe Generale Seba Bank ve LiquidShare gibi isimler yer alıyor.

Merkez Bankası Mart ayında yayınladığı bir dijital euro kullanımı ile ilgili deneme başvurusu çağrısında bulundu. O süreçte kurum CBDC ile ilgili en fazla 10 uygulamayı seçeceğini söyledi.

Fransız Merkez Bankası önümüzdeki aylarda sekiz katılımcının her biri ile çalışmaya başlayacak ve “yeni finansal araç alışverişi yöntemlerini” keşfetmeyi amaçlayacak. Bununla birlikte pilot projeler CBDClerin sınır ötesi ödemeler için nasıl dağıtılabileceğini ve kullanılabileceğini belirlemeye çalışacak.

CBDC tüketici amaçları için değil “bankalararası düzenlemeler” için tasarlanacak.

Fransa dijital euro konusunda istikrarlı

Fransa bu sürece kadar Avrupa CBDC denemelerinin ön saflarında yer aldı. Mayıs ayında Societe Generale ile devam eden projesinin bir parçası olarak blockchain üzerinde dijital euroyu başarıyla deneyen ilk ülke oldu.

Fransanın CBDC ile yaptığı denemelerin AB ölçeğinde kabul edilip edilmeyeceği konusunda bir netlik olmasa da merkez bankası yakın zamanda Deutsche Bundesbank ile birlikte Eurosystemi temsil etmek üzere seçildi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku