Arjantin’de 7.5 milyon dolarlık Monero Ransomware saldırısı…

0 3

Arjantin’in en büyük telekomünikasyon şirketi olan Telecom hackerların ransomware saldırısına uğradı. Hackerlar 7.5 milyon doların üzerinde bir değere karşılık gelen 109.345.35 XMR fidye talep etti.

Yerel haber kuruluşlarının açıklamalarına göre bilgisayar korsanları firma sistemine kötü amaçlı bir e-posta eki aracılığıyla fidye yazılımı bulaştırdı. Ransomware saldırısında bulunan çete belirledikleri rakamın iki gün içerisinde ödenmesi gerektiğini aksi takdirde rakamın 15 milyon doların üzerinde bir değere denk gelen 218.6907 XMR ile iki katına çıkaracağını duyurdu.

Bilgisayar korsanları fidye notunda gizlilik merkezli kripto para biriminin satın alınması konusunda Telecoma yol gösterdi. Daha da ileri giderek bir sohbet destek özelliği ekledi. Telecomun ise onu kullanıp kullanmayacağı ya da fidye ödeyip ödeyemeyeceği kesinlik kazanmadı.

Telecom 1990 yılında kurulup Arjantindeki en büyük telekomünikasyon firması olmayı başardı. Telecom sistemlerindeki 1000 makinenin ransomware saldırısı sebebiyle etkilendiği söyleniyor ancak sabit hatlar cep telefonları ve internet gibi hizmetlerde bir sorun oluşmadı.

Bu saldırının arkasındaki isim netlik kazanmasa da spekülatörler benzer ransomware saldırıları yaşandığı için REvil tarafından yönetilen tanınmış bir ransomware grubunun işin içerisinde yer aldığından şüphe duyuyor.

REvil Londra merkezli borsa şirketi Travelexi 2.3 milyon dolarlık fidye ödemeye zorlamasının ardından gizlilik merkezli kripto para biriminin yetkililerin para akışını izlemesini zorlaştırdığından dolayı Moneroda fidye talep etmeye başlamak için Bitcoinden uzaklaştığını açıkladı.

Bu durum ise XMR blok zincirinde yapılan işlemlerin kamuya açık bir kaydı olmadığı için ransomware operatörlerinin fonları aklamasına kolaylık sağlayacak.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku