FORRESTER RESEARCH ANALİSTİ: ICO’LAR HİÇBİRŞEY ÇIKARMADAN PARALARI BİTİRDİLER

0 1

2018 tarihli boğa piyasasında kripto pazarındaki ilk para teklifleri (ICO) projeleri kamuya açık uygulamalar (dApps) sistemler oluşturmak için kamu pazarındaki yatırımcılardan ortalama on milyon dolar dolaylarında para topladılar.

Aradan nerdeyse 1 yıl geçti fakat mevcut ICO projelerinin çoğunun ne kullanımda olan bir ürünü var ne de değerini belirleyecek yeterli sayıda kullanıcısı olmuş durumda. Forrester Researchteki  analist olan Martha Bennette göre İCO’lar projelerini bir finansman krizi ile karşı karşıya bırakabilecek olan ayı piyasasından etkilenmeyecek iş modelleriyle uyumlu ürünler bulmakta zorlandılar.

ICOlar geçtiğimiz yıl büyük miktarlarda  4 milyar dolara kadar yükselen para topladılar. Ancak DappRadar verilerine göre IDEX ve ForkDelta haricinde piyasadaki dApp‘lerin hiçbiri 600’den fazla sayıda kullanıcıya sahip değil. Piyasada en iyi kripto paraların çoğu hatta aktif geliştirici topluluklarına sahip olan Augur 0x Decentraland ICON Wanchain ve Polymath bile aktif bir kullanıcı tabanını güvenceye almak ve merkeziyetsiz sistemler üzerinde yüksek düzeyde kullanıcı etkinliğine ulaşmakta zorlanıyor. Yukarıda belirtilen projeler çeşitli kullanım durumları için Ethereum ekosistemindeki kullanıcılar tarafından halihazırda kullanılmakta olan çalışma ürünlerine sahiptir. Örneğin Augur  ABD dönem ortası olarak günlük hacmini yaklaşık 3 milyon dolara yükseltti. Ancak en büyük 100 kripto para birimi sıralamasında ERC20 tokenların ve ICOların çoğunluğu kullanıcılar tarafından düzenli olarak kullanılan aktif bir ürüne bile sahip değil. Bennet Bu konu hakkında;

“Bu yılki ayı piyasası kullanımda bir ürünü olmayan projelere yüklü miktarda yatırım yapan yatırımcılar için bir uyandırma çağrısında bulundu. Uzun vadeli vizyon açık strateji ve sağlam iş modelleri gibi konulara dikkat çekerek önemini gösterdi.  Eninde sonunda böyle bir daralma olacaktı. Bu kripto kazası hem bir katalizör (tetikleyici güç) hem de uyandırma çağrısı olarak görev yaptı.”

Coinbase ve ConsenSys gibi birçok büyük ölçekli şirket son iki ay içinde çalışanlarının küçük bir kısmını işten çıkardı.

BUNDAN NASIL KURTULURUZ?

Autonomous Research’ın küresel finansal teknoloji direktörü Lex Sokolin gelecek aylarda yeni yatırımcıların ve sermayenin sektörü dengeleyebileceğini ve borsalar gibi güçlü kar marjına sahip ticaret şirketlerin de bundan iyi yönde etkilenebileceğini söyledi.

2018deki dijital varlıklar üzerindeki fiyat baskısının mevcut karşılaştırmalar temelinde mevcut projeler için yüzde 25-50lik bir kapanma ve işten çıkarmaya yol açacağını rahatlılıkla söyleyebilirim. Ancak yeni girişleri ve sermayenin hızı bu daralmayı dengeleyebilir ve yine de sektörü genel olarak büyütebilir. ”

Ancak ICOlar hem kripto hem de kullanıcılar tarafından gerçekten kullanılabilecek ürünler geliştirmeye başlamadıkça piyasanın mevcut durumundan kurtulmak zor olacak.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku