Forbes Analizi: 2021 Altın ın mı Yoksa Bitcoin in mi Yılı Olcak? 

0 1

Hem Altın hem de Bitcoin politik ve ekonomik kargaşadan ve ABD doları gibi büyük fiat para birimlerinin çılgınca basılmasından kaynaklanan devalüasyonundan korunmaya yönelik değer deposu ve sığınma olarak görülüyor. Her ikisi de yatırımcılar tarafından servetlerinin en az bir kısmını korumak için kullanılmaya devam edecek. Ancak Bitcoinin altına göre bazı doğal avantajları Bitcoinin uzun süre Altından daha iyi performans göstermesini sağlayacak. Bitcoinin günümüzün hızlı elektronik dünyasına özgü avantajları da vardır.

Hem Altın hem de Bitcoin için yatırım talebi benzersiz bir varlık isteyen insanlardan gelir yani: (1) sınırlı arz; (2) kolayca alınıp satılır (3) evrensel bir değişim aracı olarak yaygın bir şekilde kabul edilir; ve belki de en önemlisi (4) diğer yatırımlar ekonomik ve politik kasırgalar tarafından tehdit edildiğinde istikrarlı bir servet deposu olarak algılanır.

Altın ve Bitcoin yukarıdaki dört kriteri karşılar. Yatırımcılar hem portföy koruması hem de çeşitlendirme için her ikisini de satın alacaklar ancak Bitcoin her kategoride Altını geride bırakıyor. Bitcoinin avantajlarının ortaya çıkması ve hızlanması önemlidir bu nedenle Bitcoin 2021 ve sonrasında bir dereceye kadar Altını geride bırakmaya devam edecek.

Bu durumda kaçınılmaz bir altın ve Bitcoin karşılaştırması ortaya çıkıyor:

 Sınırlı Arz

Altın sınırlı arza sahiptir ancak bunun nedeni altın üretiminin genellikle belirli uzak coğrafi konumlarla sınırlı ultra uzun bir teslim süresine sahip ve emek gerektiren yoğun bir çaba olmasıdır. Bu nedenle altın talebi arzı geride bırakabilir ancak arz eninde sonunda yetişecektir; Dünyadaki altın arzını tüketmek bin yıl değilse bile yüzyıllar alacaktır. Ve gerçek fütüristlere inanıyorsanız eninde sonunda asteroitlerden ve diğer gezegenlerden altın çıkarıyor olacağız.

Altın gibi Bitcoin de bir şekilde üretilmelidir ancak gerekli sermaye ve insan kaynakları altındakilere kıyasla çok küçüktür. Önemli olan şu: Bitcoinin arzı gerçekten sınırlıdır; 21 milyon Bitcoin var bunların hepsi yaklaşık yirmi yıl içinde çıkarılacak ve sonra bitti artık Bitcoin yok. 

Kolayca Alınır ve Satılır

Altın satın almak çok kolay. Külçeler demir sikkeler mücevherler ve hatta altın tozu biraz fiziksel çaba ile elde edilebilir ve bir yatırım fonu veya ETF yoluyla her zaman altın fiyatına maruz kalabilir. Kolay değil mi? Belki de o kadar değil!  Altın satın almak fiziksel olarak çaba gerektirir ve bir Altın fonu veya ETF satın almak için bir yatırım hesabı gerekir.

Yukarıdakileri göz önünde bulundurarak bir miktar altın elde etmek için insanın belirli bir yaş ve olgunlukta olması gerektiğini varsayalım. Ancak herkesin Bitcoin satın alması için gereken tek şey bir uygulama ve banka hesabıdır. Telefonu olan her genç kolaylıkla Bitcoin satın alabilir ve çoğu da bunu yapar. Yaşlı insanlar daha az teknoloji meraklısıdır ama öğreniyorlar. Ve genç insanlar yaşlanıyor ve Bitcoin fonları ve sonunda Bitcoin ETFleri satın alabilecekleri yatırım hesapları açıyor. Sonuç olarak: Altın satın almanın yolları eski ve durgun; Bitcoin satın almanın yolları hem metodoloji boyut hem de katılımcı sayısı açısından hızla genişliyor. Yine Bitcoinden yararlanın.

Bitcoin Bir Değişim Aracı Olarak Yaygın Olarak Kabul Edilir

Tamam Altının bir değişim aracı olarak yaygın bir şekilde kabul edildiği doğru. Bunu yapabilmeniz için  bir zaman makinesine binip ve el çantanızda veya yeleğinizin cebinizde altın para külçe ve bir torba altın tozu taşıyıp ve bunları ödeme olarak kabul edecek bir tüccar bulmalısınız. Günümüzde altın bir para birimi olarak işe yaramaz.

Hepimiz elektronik cihazlarımızı kullanarak alışveriş yapar ve bir şeyler satın alırız ve Bitcoine elektronik cihazlarımız aracılığıyla  erişilir. Bitcoinin satın alımlar için gerçek bir para birimi olarak kullanımı henüz yeni başlıyor bu alandaki büyüme potansiyeli sadece astronomik. Yakında her işletme Bitcoin kabul edecek.

Bitcoin İstikrarlı Bir Servet Deposudur

Altın her zaman istikrarlı bir servet deposu olarak görülmüştür; insanlar kargaşa zamanlarında bunun kendilerine iyi hizmet edeceğinden eminler. Yeterince doğru ama gerçekten onu fiziksel olarak nerede tutacaksınız onu nasıl taşıyacaksınız ve altın ile günlük işlerinizi nasıl gerçekleştireceksiniz? Işıkların sönmeyecek elektronik işlemler ortadan kalkmayacak ve 1900lere tekrar gitmeyeceğiz. Dünya çok hızlı bir şekilde dijitalleşiyor ve Bitcoin bu yeni dünyanın yeni dijital altını! Bu yüzden 2021 yılı Bitcoinin birçok yönden altını geride bırakacağı bir yıl olacak. 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku