Fidelity Analistinden Korkutan Bitcoin Yorumu: Hayaller Suya Düşebilir!

785

Bitcoin fiyatında kısa bir düşüşün ardından boğalar kontrol altına alındı. Piyasa değerine göre ilk kripto para birimi, günlük ve haftalık grafiklerde sırasıyla %2,5 ve %11,1 karla 57 bin doların kuzeyinde işlem görüyor. Yatırımcılar Bitcoin (BTC)’in tarihsel performansını yerine getirmesini beklediklerinden, piyasalardaki genel duygu yükseliş eğilimini izliyor. BTC’nin fiyatı, yıl sona erdiğinde genellikle yükselme eğilimi gösterir.

Bitcoin neden 100 bin dolardan uzak görünüyor?

Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.870 dolardan 10 bin doların altında işlem görüyor ve Fidelity için Makro Direktörü Jurrien Timmer’ın CNBC ile yaptığı bir röportajda, kısa vadeli sahipler FOMO’yu Bitcoin (BTC)’e aktarırsa, keşfedilmemiş bölgeye girebilir. Bu yatırımcılar, son 3 aydır yalnızca BTC sahibi olan yatırımcılardır. Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, şu anda Bitcoin toplam arzının sadece %15’i “momentum kovalayıcılar” tarafından tutulmaktadır. Bitcoin (BTC)’in yeni zirvelere ulaşması için bu metrik %20’nin üzerinde olmalıdır.

Bu anlamda, Timmer, Bitcoin’in şu anki yükselişinin, mevcut fiyat hareketi için bir miktar istikrar ve sürdürülebilirlik önerebilecek “aşırılıktan” yoksun olduğuna inanıyor. Önceki rallilerden farklı olarak, bu sefer Bitcoin, Timmer’ın dediği gibi “spekülatörlerin” etkisinin dışına çıkıyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, bazı yatırımcılar, Timmer’ın tahminini hayal kırıklığına uğratabilir, çünkü o, kıyaslama kriptosunun 100 bin dolarlık psikolojik işaretten uzak olduğuna inanmaktadır. Uzman, BTC’nin arz talep modelini analiz etmek için Bitcoin/altın oranını kontrol ettiğinde şunları buldu:

Peki Bitcoin yeni zirvelere mi çıkıyor? Cesur fiyat tahminleri yapmaktan daha iyisini biliyorum, ancak arz-talep modellerinin kesiştiği bir sonraki (ve son) zamanın 2023 veya 2024’te 100 bin dolar civarında olacağını belirteceğim.

BTC zirveden uzakta, boğalar hızlandırıcıda adım atıyor

Öte yandan analist Allen Au, kripto para biriminin düşüş aşamasına girip girmediğini belirlemek için Bitcoin Pi Cycle Top göstergesine baktı. Bu ölçüm, pazar zirvelerini tahmin etmek için tarihsel olarak doğru olmuştur. Analistin açıkladığı gibi, BTC fiyatının 111 günlük basit hareketli ortalamasını ve 250 basit hareketli ortalamasını (SMA) kullanıyor. Bu ikisi iç içe geçtiğinde, operatörler BTC’nin zirveye ulaştığından şüphelenmeye başlar. Timmer’dan farklı olarak, bu model 2021’in sonunda 300 bin dolar işaretinin ötesinde bir Bitcoin fiyatı öngörüyor. Analistin açıklığa kavuşturduğu gibi, metriğin doğru olması için Bitcoin’in önceki yükseliş döngüsünden daha iyi performans göstermesi gerekiyor:

Gösterdiğim şey, Pi Cycle Top göstergesini geçersiz kılmak veya bir uzama döngüsü olduğunu kabul etmek değil. Simülasyonların gösterdiği şey, BTC şu anda bir süper döngüde olmadığı sürece, Aralık 2021’de gerçekleşirse Pi Döngüsü Tepesi BTC’nin döngü zirvesini kaçıracaktır.

Allen Au tarafından sunulan senaryolarda, BTC’nin kesin fiyat tahmini dikkate alınmadan, kripto para birimi en azından 2022’de potansiyel zirvesine ulaşana kadar yukarı yönlü bir eğilim gösterecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Newsbtc.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku