FED Tutanakları Geliyor! Bitcoin ve Altın Nasıl Etkilenir?
FED Tutanakları Geliyor! Bitcoin ve Altın Nasıl Etkilenir?

FED Tutanakları Geliyor! Bitcoin ve Altın Nasıl Etkilenir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX düşüşünün kripto para piyasaları üzerindeki etkisinin ardından, ABD Federal Rezervi bugün (23 Kasım 2022) saat 22.00’da açıklama yayınlamaya hazırlanırken, kripto piyasası bu hafta başka bir darbeye hazırlanıyor olabilir. Yaklaşan FED tutanakları açıklamasının finansal piyasalara büyük bir darbe vurması bekleniyor. İşte ayrıntılar…

Piyasalar FED tunanaklarını bekliyor

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, dünyada artan resesyon ve enflasyon sorunları para politikalarında belirsizlikleri artırıyor. Küresel piyasalarda da karışık görünüm sürerken, Asya’da Çin vakaları ve Japonya para politikası, Batı’da da enflasyon ve resesyon ön planda görülüyor.  Petrol fiyatlarında dalgalanma sürerken, altın Fed tutanakları öncesinde daha sakin bir seyirde. Altın, yatırımcıların ABD Merkez Bankası’nın en son politika toplantısı tutanakları için konumlandırılmasıyla Çarşamba günü dar bir işlem aralığına sıkıştı ve bu da daha fazla faiz artırımı hakkında ipuçları sunabilir. Analist Edward Meir altın hakkında şunları söyledi:

Yakın vadede, altın fiyatlarının buradan yıl sonuna kadar biraz daha yüksek çalışmasını bekleyin, çünkü doların biraz daha zayıfladığını görüyorum ve enflasyon ve faiz oranlarında zirveye çıkmaya çok yakınız

fed tutanakları

Spot altın bugün yüzde 0,1 düşüşle ons başına 1,737,79 dolara gerilerken, ABD altın vadeli işlemleri 1,738,20 dolar seviyesinde çok az değişti. OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, Kasım ayının ilk yarısında yaklaşık% 10’luk kazançların ardından altının “biraz düzeltme gördüğünü” söyledi. Ancak tutanaklar, daha fazla politika yapıcının Aralık ayından itibaren sıkılaştırma hızını yavaşlatmayı desteklediğini gösteriyorsa, bu altın için yükseliş katalizörü olabilir, diye de ekledi.

Kripto para piyasaları için FED tutanakları kritik öneme sahip

Geleneksel finansal piyasadaki herhangi bir hareket, kripto para birimi piyasasında yankılanacaktır. CoinMarketCap’e göre, kripto piyasası, küresel kripto piyasa değeri son 24 saat içinde yaklaşık yüzde 4.03 düştüğü için önümüzdeki dakikalar nedeniyle olumsuz bir sonuç bekliyor gibi görünüyor. ED&F Man Capital Markets analisti Edward Meir, “Fed tutanakları öncesinde piyasada biraz gerginlik var” dedi. ABD merkez bankası, bu ayın başlarında üst üste dördüncü kez 75 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleştirdi. Kansas City Fed Başkanı Esther George Salı günü yaptığı açıklamada, Fed’in tüketici talebini başarılı bir şekilde ılımlılaştırmak ve yüksek enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını daha yüksek bir seviyeye yükseltmesi ve daha uzun süre orada tutması gerekebileceğini söyledi.

fed tutanakları

Fed fon vadeli işlemleri şimdi Aralık ayında yüzde 79 ihtimalle 50 baz puanlık bir artış fiyatlıyor. Tutanaklar daha fazla politika yapıcının Aralık ayından itibaren sıkılaştırma hızını artırmayı desteklediğini gösterirse, hali hazırda kırılgan bir şekilde duran kripto para fiyatlarının çökmesine neden olabilir. Sıkılaştırmanın yavaşlayacağına dair bir işaret ise, Bitcoin ve altcoin’ler için yükseliş anlamına gelebilir ve kripto para piyasaları biraz da olsa rahat nefes alabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FED Tutanakları Geliyor! Bitcoin ve Altın Nasıl Etkilenir?