FED Tutanakları Geldi ve Altın Düştü: İşte Önemli Detaylar!

219

Aralık ayındaki ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarının yayınlanmasının ardından altın fiyatı, daha erken ve daha hızlı faiz artırımları olasılığının sinyalini veriyor. Deneyimli analistler Fed’in aralık ayında yaptığı toplantıya ilişkin tutanakların yayınlanmasının ardından değerli metalin fiyatlarındaki düşüşün sebeplerini inceliyor.

Fed tutanakları piyasalar için ne anlama geliyor?

Fed yetkilileri, çarşamba günü yayınlanan toplantı tutanaklarına göre, ABD’de sıkı bir işgücü piyasası ve yüksek enflasyonun daha hızlı faiz artırımları ve merkez bankalarının toplam varlıklarının azaltılması gerekebileceğini kaydetti. Tutanaklarda, katılımcıların genel olarak, ekonomi, işgücü piyasası ve enflasyona ilişkin bireysel görünümleri göz önüne alındığında, federal fon oranını katılımcıların daha önce tahmin ettiğinden daha erken veya daha hızlı bir şekilde artırmanın garanti altına alınabileceğini belirttiler. Bu durum ise değerli metal altın fiyatlarının düşmesine sebep oldu.

Fed yetkililerinin ABD Hazine bonolarında ve ipoteğe dayalı menkul kıymet varlıklarında bir düşüş düşünmesiyle, tutanaklar daha sert bir ton ortaya koyuyor. Tutanaklara göre bazı katılımcılar, federal fon oranını artırmaya başladıktan hemen sonra Fed’in bilançosunu küçültmeye başlamanın uygun olabileceğini de belirttiler. Altın ve döviz piyasaları ise hala Fed’in omicron varyantının etkisi hakkında yorum yapmasını bekliyor. Bu, Powell’ın adaylık duruşması için Senato Bankacılık Komitesi önünde ifade vermesi planlandığı için önümüzdeki hafta en kısa sürede gelebilir.

Altın fiyatlarının düşüşüne sebep olan Fed’in açıklamalarına ilişkin detaylar

Tutanakların yayınlanması haberine yanıt olarak değerli metal günlük kazançlarının çoğunu sildi. Şubat ayı Comex altın vadeli işlemleri, gün içinde yüzde 0,10 artışla 1,816,50 dolar seviyesinde işlem görüyor. Seansın başlarında ise şubat altını ons başına 1.830 dolar ile günlük en yüksek seviyesinde işlem görüyordu. Dolayısıyla aralık ayı toplantısı Fed için sert politikalara sahip bir dönüm noktası oldu. Merkez bankası, Fed’in varlık satın alma programını 2022’nin başlarında tamamlayacak şekilde, ayda 30 milyar dolara kadar olan daralma hızını iki katına çıkaracağını açıkladı. Dahası Fed, politika değişikliğinin ana nedenleri olarak sorunlu enflasyonu ve güçlü ekonomik toparlanmayı gösterdi.

Kriptoarena.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere Fed Başkanı Jerome Powell, aralık ayında gazetecilere verdiği demeçte, ABD ekonomisinin mevcut durumu, enflasyon ve ücretler nedeniyle bu para politikası değişikliğini yapmanın “gerçekten uygun” olduğunu ifade etmişti. Güncellenen nokta grafiği, Fed yetkililerinin 2022’de üç çeyrek puanlık faiz artırımları öngördüklerini de ortaya koydu. Powell aralık ayında düzenlediği basın toplantısını, Fed’in indirim tamamlanana kadar faiz artırmayacağına işaret ederek sonlandırdı. Bu açıklamalar da güvenilir liman olarak görülen altın fiyatları için düşüşün sebebi olarak görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Kitco.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku