Bitcoin Enflasyondan Etkilendi! Sırada Ne Var?

443

Lider para birimi Bitcoin, ABD enflasyonunun 1981’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından büyük bir düşüş yaşadı.

Enflasyon beklentileri aştı

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı tarafından sağlanan verilere göre, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Mayıs ayında analistlerin beklentilerini aşarak yüzde 8,6 arttı. ABD Federal Rezervi, artan enflasyonu ehlileştirmek için faiz oranlarını yükseltmek için şimdi daha da fazla baskıyla karşı karşıya. Tüketici fiyatlarının beklentileri aşmasının ardından, yatırımcıların bir yıl önce tahminlerinin aksine enflasyonun henüz zirveye ulaşmadığı ortaya çıktı. Tedarik zinciri sorunlarının yanı sıra hızla artan enerji fiyatları nedeniyle enflasyon dünya çapında yükseldi. ABD borsası, gösterge S&P endeksinin yüzde 2’den fazla düşmesiyle kırmızıyla açıldı.

Korkutan Analiz: Bitcoin Mayıs Sonunda Bu Seviyeye İnecek!

ABD’nin üç yıllık Hazine getirileri, 2007 sonundan bu yana en yüksek seviye olan yüzde 3.142’ye yükseldi. Bu arada, ABD doları endeksi, beklenenden daha sıcak olan TÜFE raporu nedeniyle 103.74’e yükseldi ve üç haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Yatırımcılar, ABD Merkez Bankası’nın enflasyonla ilgili endişeleri yatıştırmak için şahin para politikasını sürdürmesini bekliyor. Merkez bankasının önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda 50 baz puanlık zam yapması bekleniyor. Federal Rezerv başkan yardımcısı Lael Brainard, geçtiğimiz günlerde Fed’in ancak enflasyon düşerse rotasını değiştireceğini belirtti. Bu haftanın başlarında, Hazine Bakanı Janet Yellen, yakın tarihli bir kongre oturumunda enflasyon seviyesinin “kabul edilemez” olduğunu kabul etti.

Bu gerçekleşirse Bitcoin yükselişe geçecek

Kasım ayında Bitcoin, 1990 sonundan bu yana en yüksek enflasyon artışını gösteren bir TÜFE raporunda ilk kez kısaca 69.000 doları aştı. Ancak, kripto para birimi enflasyondan korunma işlevi görmedi ve yatırımcıların fark etmesiyle diğer risk varlıkları ile uyumlu performans göstermeye başladı. Merkez bankası agresif bir şekilde faiz oranlarını yükseltmeye başlamak zorunda kalacak.

Bitcoin Yol Ayrımında: İşte BTC Fiyatı İçin Olası Senaryolar!

Kriptoarena.com olarak da  bildirdiğimiz üzere, Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz kısa süre önce Bitcoin’in ancak Fed’in geri çekilmesi durumunda başka bir ralli başlatabileceğini belirtti. Yine de, merkez bankası agresif faiz politikasını sürdürmeye kararlı görünüyor. Federal Rezerv’in başkan yardımcısı Lael Brainard, geçtiğimiz günlerde Eylül ayında bir başka büyük faiz artışı olduğuna işaret etti. Fed’in de bu yaz faiz artıracağı kesin. Merkez bankası enflasyonla mücadele amacıyla geçen ay Mayıs 2000’den bu yana ilk kez yarım puanlık bir zam açıklamıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak u.today
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku