FED Faiz Kararını Açıkladı: Bitcoin ve Altcoinler Etkilendi!
FED Faiz Kararını Açıkladı: Bitcoin ve Altcoinler Etkilendi!

FED Faiz Kararını Açıkladı: Bitcoin ve Altcoinler Etkilendi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Merkez Bankası Federal Rezerv tarafından merakla beklenen FED faiz kararları açıklandı! Kararın hemen ardından lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) başta olmak üzere birçok altcoin projesi fiyatında değişiklikler gördü! İşte detaylar…

FED Başkanı Jerome Powell, merakla beklenen faiz kararlarını açıkladı!

ABD Merkez Bankası FED, merakla beklenen faiz kararını açıkladı. FED faiz oranını beklentilerle uyumlu şekilde 0,25 baz puan artırdı. Altın ve Bitcoin fiyatı FED kararından etkilendi. Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere FED, önceki toplantılarında faiz oranını 75 baz puan artırmıştı ve bugünkü toplantıda ise FED faiz oranını 0,25 baz puan artırdı. FED’in kararı, piyasa beklentisi doğrultusunda geldi.

FED Başkanı Konuştu: Bitcoin Fiyatı Harekete Geçti!

Geçtiğimiz birkaç gün içerisinde 23 bin dolar seviyesinin her iki tarafında dar bir aralıkta işlem gören lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı, duyurunun hemen ardından bu seviyelerde oynaklık gösterdi.

0.25 baz puanlık faiz artırımının büyük ölçüde fiyatlanmasıyla birlikte piyasalar, Merkez Bankası’nın parasal sıkılaştırma döngüsüne bir ara verip vermeyeceğine dair ekteki politika açıklamasında ipuçları arıyor. Şimdilik, FOMC’nin oranlarda “sürekli artışların” gerekli olacağını söylemesiyle durum böyle görünmüyor.

FED Faiz Kararı Ne Zaman? Uzman Yorumları Ne?

Bir diğer yandan Fed faiz oranı vadeli işlem piyasaları şu anda yüzde 4,94’lük bir nihai federal fon oranını fiyatlıyor, bu da Fed’in frene basmadan önce bir veya iki 0.25 baz puanlık faiz artırımı daha kaldığını gösteriyor. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, toplantıdan yaklaşık 30 dakika sonra bir basın toplantısı gerçekleştirecek.

Neler konuşuldu?

Jerome Powell açıklamalarında, daha yapacak çok işleri olduğunu ve para politikasının bir süre daha kısıtlayıcı kalması gerektiğini aktardı. Bununla beraber enflasyon hakkında da yorumlarda bulunan FED başkanı, enflasyon son zamanlarda yavaşlamış olsa da yüksek kalmaya devam edeceğini açıkladı. Öte yandan FED, finansal koşullardaki sürdürülebilir değişimlere odaklandığını açıklarken işgücü piyasasının hala son derece güçlü olduğunu aktardı.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyat durumu

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son bir saatlik süreçte 23 bin dolar seviyesinin etrafındaki dar bir aralıkta işlem görmeye devam ediyor. FED’in faiz oranlarını açıklamasıyla beraber az da olsa yükselişe geçen lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), bir saat içerisinde yüzde 1.4’lük bir yükseliş yaşadı. Anlık olarak lider kripto para birimi 23.432,41 dolardan işlem görüyor.

Son 1 saatlik süreç içerisinde Bitcoin fiyat değişimi

Öte yandan Ethereum için de aynı olumlu seviye gerçekleşti. Lider altcoin projesi Ethereum (ETH), son bir saat içerisinde yüzde 3 değer kazandı. Anlık olarak ETH, 1.625 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FED Faiz Kararını Açıkladı: Bitcoin ve Altcoinler Etkilendi!