Warren Buffett’tan İddialı Bitcoin Açıklaması: 25 Dolar!

975
Bitcoin (BTC) son yıllarda geleneksel finans ve yatırım dünyasında giderek daha fazla ilgi görmeye başladı ancak milyarder yatırımcı Warren Buffett BTC’ye olan şüpheci yaklaşımını sürdürüyor.

”Dünyadaki tüm Bitcoin’ler için 25 dolar vermem”

Berkshire Hathaway yıllık hissedar toplantısında konuşan Buffett, herhangi bir somut bir şey üretmediği için BTC’nin faydalı bir varlık olmadığını iddia etti. Küresel çapta BTC’ye olan yaklaşımda olumlu bir değişim olsa da Buffett halen BTC satın almayacağını söyledi ve şunları ekledi:
Önümüzdeki yıl, beş yıl sonra, on yıl sonra artacağını ya da düşeceğini bilmiyorum. Ancak uzun vadede başarılı olamayacağından eminim. Bitcoin’in kendine ait bir büyüsü var ve insanlar birçok şeyi büyülü olarak değerlendirir.
2018'deki Bitcoin Çöküşünü Bilen Analistten Korkutan Tablo!
Bitcoin savunucuları lider kripto paranın pasif bir varlık olduğunu ve yatırımcıların uzun süre bekleyerek fiyatın artacağını umut eder. Buffett bu konuyla ilgili olarak BTC için ‘kimsenin’ short pozisyonunda olmadığını ve herkesin uzun vadeli yatırımcı olduğunu ifade etti. Buffett, değer üreten diğer varlıklar ile karşılaştırarak Bitcoin’in neden değersiz olduğunu düşündüğünü şu sözlerle açıkladı:
Eğer bana şimdi yüzde 1 faiz ile ABD’deki tüm tarım alanları için 25 milyar dolar ödememi isterseniz size hemen bu öğleden sonra bir çek yazabilirim. 25 milyar dolarlık yatırımım ile artık tarım alanlarının yüzde 1’ine sahibim. Bu ülkedeki tüm apartman dairelerinin  yüzde 1’i için 25 milyar dolar daha isterseniz size bir çek daha yazarım, bu çok basit. Bununla birlikte dünyadaki tüm Bitcoin’lere sahip olduğunuzu söylerseniz ve 25 dolar karşılığında tümünü satın almamı teklif ederseniz bunu yapmam, çünkü BTC’ler ile ne yapacağım? Bir şekilde yeniden bir başkasına satmam gerekecek. Bunun bir faydası olmaz. Apartman daireleri kira geliri üretir ve tarım alanları da gıda üretimi yapar.

Bitcoin, neden para birimi olarak işlev göremez?

Bitcoin farklı işlevler görebildiği için yatırımcılar yıllardır BTC’ye nasıl değer katacağını tartışıyor. Batı piyasalarında BTC bir yatırım varlığı olarak görülürken diğer insanlar ise dijital nakit para olarak bu kripto parada büyük potansiyel görüyor. Elinde 20 dolar tutarak açıklama yapan Warren Buffett bu konuyu şöyle değerlendirdi:
Varlıkların bir değere sahip olması için birilerine bir şey getirmesi gerekir. Ve kabul edilen sadece bir para birimi bulunuyor. Her türlü şeyi uydurabilirsiniz. Biz Berkshire coinleri diye bir para birimi uydurabiliriz. Ancak günün sonunda para budur. ABD hükümetinin Berkshire coinlerinin kendi para birimlerinin yerini almasına izin vermek için herhangi bir sebep de bulunmuyor.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Kaynak Cnbc.com/world
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku