FED Başkanı Powell’ın Açıklamalarının Ardından Altın Kritik Desteğini Kaybetti

0 82

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, Wall Street röportajında kendine yöneltilen soruları yanıtladı. Enflasyon’un yükselişte olmasına rağmen, uzun vadeli beklentilerinin yüzde 2 olduğunu ve bu hedefe ulaşmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirten Powell, faiz artırımına gitmeyeceklerinin de sinyalini verdi.

ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirileri Powell’ın yorumlarının ardından yükselişe geçti ve bu da altın fiyatlarını kritik desteğin kırılıp, ons başına 1.700 doların altına düşmesine neden oldu. Altın, en son Nisan ayında 1.696.70 dolar/ons seviyesinden işlem görmüştü.

Altın Fiyatındaki Düşüş Devam Edecek mi?

Bazı analistlere göre Powell’ın tahvil getirilerine ilişkin yorumları altın fiyatları için olumsuz hava oluşturmaya devam edebilir. Merkez bankasının para politikasını belirlenmesi için tahvil getirilerindeki artıştan daha fazla metriğin ele alındığını belirten Powell, açıklamasına şu sözleri ekledi;

“Finans piyasasındaki düzensizlik veya istenmeyen sıkılaştırma bizim için daha önemli ve bu durum belirli bir fiyatla alakalı değil”

Bazı piyasa analistleri, Powell’ın açıklamalarının para politikası veya ekonomik görünümle ilgili ileriye dönük rehberlik edecek yetkinlikte olmadığını ve Federal Rezerv’in maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedefinden çok uzak olduğu görüşlerini tekrarladılar.

İşgücü piyasasına bakıldığında Powell, tam istihdama işaret etmek için düşük bir işsizlik oranından daha fazlasının gerekeceğini söyledi. Powell, yükselen enflasyon baskılarını göz ardı etmekte hızlı davransa da, bazı analistler, altına biraz destek sağlayacak şekilde faiz oranlarını yükseltmek için hala acele etmediğini belirtti.

Powell, bir yıl önce başlayan COVID-19 kaynaklı ekonomik kargaşadan iki ders aldığını söyledi: “Gerçek bir kriz yaşadığınızda, hızlı hareket edin ve geri adım atmayın ve iş bitene kadar durmayın.

Yazım itibari ile altın ons başına, 1692.50 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku