FED Başkanı Powell: Kripto Paraların Kullanım Amacı Spekülasyon!

0 74

FED Başkanı Jerome Powell, Fed’in CBDC’sinin (merkez bankası dijital para birimi) kısa süre içerisinde gelmeyeceğinin sinyalini verirken, mevcut kripto para çılgınlığı hakkında da açıklamalarda bulundu.

Powell, Bank of International Settlements (BID) tarafından düzenlenen sanal bir toplantıda yaptığı açıklamada, kripto paralar ve FED tarafından çıkarılması beklenen CBDC projesine değindi.Powell, kripto para birimlerinin ödemeler için uygun olmadığının ve kripto para birimlerinin çok volatil olduğunu belirtti.

“Kripto para birimleri daha çok spekülasyon amaçlı kullanılıyor, ödeme amaçlı değil. Kripto paralar dolardan çok altına benziyor.”

Powell, açıklamasında Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerinin spekülasyon aracı olarak görüldüklerini ve Tether (USDT) gibi stablecoin’lerin ise mevcut finans sistemi için uygun olmadığını belirtti.

“Stablecoin’ler, merkez bankası parasına dayalı sağlam bir parasal sistemin yerine asla geçemez.”

Dijital Dolar Konusunda Aceleye Gerek Yok

Uzun bir süredir projesi ve araştırması devam eden CBDC projesi hakkında da açıklamalarda bulunana Powell, aceleye gerek olmadığını ve merkez bankasının CBDC ihtiyacının olup olmadığı konusunda bir karara varmadığını belirtti.

“Acele etmemize veya bu piyasaya ilk bizim girmemize gerek yok. Mevcut iki aşamalı sistemi istikrarsızlaştırmak istemiyoruz.”

Powell, dijital doların verimliliğinden övgüyle bahsetti ancak kara para aklama, terör finansmanı gibi yasa dışı kullanım durumları konusunda endişe duyduklarını da dile getirdi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku