Fed Başkanı Powell’ın Açıklamalarının Ardından Bitcoin’de (BTC) Sert Düşüş!

0 240

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, piyasaların merakla beklediği konuşmasını Wall Street röportajında piyasa aktörlerinin sorularını yanıtlayarak yaptı. Powell, ekonomiyi soğutmak için faizleri artırmayacaklarını belirtirken, enflasyonda geçici bir artışın sağlanacağını ancak yüzde 2’nin üzerinin mümkün görünmediğini kaydetti.

Powell, “Ekonomiyi soğutmak için faizleri artırmayacağız çünkü işsizlik yükseliyor” derken 10 milyon istihdamın kaybolduğuna dikkat çekti. Finansal koşulların sıkılaşmasının ve tahvil faizlerindeki artış gibi piyasalardaki düzensiz hareketlerden rahatsızlık duyduklarını söyleyen Powell, ekonomide toparlanma ile enflasyonun artacağını ve yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmak için tüm araçların kullanılacağını söyledi.

Powell, finansal koşulların sıkılaşmasının ve tahvil faizlerindeki artış gibi piyasalardaki düzensiz hareketlerden rahatsız duyduklarını söylese de açıklamaları piyasayı tatmin etmedi. ABD 10 yıllıkları tekrar 1.50 üzerine, dolar endeksi ise 91.5’a kadar tırmandı. ABD 10 yıllıkları ve dolar endeksindeki yükselişin ardından Bitcoin ve altında düşüş yaşandı. Altının onsu 1700 doların altına düşerken, lider kripto para birimi 48.200 dolara kadar geriledi. Öte yandan gün içerisinde 7.50’yi görüp 7.41’e gevşeyen dolar/TL yeniden 7.50’yi zorladığı görülüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku