Fed Başkanı Jerome Powell: Stablecoin’ler ve Yeni Ödeme Sistemlerinin Etkisi Sınırlı

0 1

Fed Başkanı Jerome Powell stablecoinlerin ve yeni ödeme sistemlerinin para politikası üzerinde çok fazla etkisi olacağını düşünmediğini söyledi.

Senato Bankacılık Komitesinde para politikasına ilişkin yarı yıl sunumunu yapan Powell Fedin para politikasında atacağı bir sonraki adımın ne olacağı konusunda çok fazla ipucu vermezken stablecoinler ve yeni ödeme sistemleri hakkında da açıklamalarda bulundu. Fed Başkanı “Stablecoinlerin ve yeni ödeme sistemlerinin para politikası üzerinde çok fazla etkisi olacağını düşünmüyorum” diyerek ABD Doları ve Fedin piyasalar üzerindeki hakimiyetinin süreceğine vurgu yaptı.

Fedin faiz oranlarını tam istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedefi yakalanana kadar sıfıra yakın tutacağını hatırlatan Powell Fedin tahvil alım politikasında değişiklik konusunda herhangi bir sinyal vermedi. Powell “Ekonomi bizim istihdam ve enflasyon hedeflerimizden bir hayli uzak ve hedeflerin başarılmasına doğru kayda değer ilerlemenin biraz zaman alması büyük olasılık. Fedin hedeflere doğru ilerleme konusunda değerlendirmelerinde varlık alım hızında herhangi bir değişiklik konusunda önceden piyasa ile açık şekilde iletişime devam edeceğiz.” dedi.

Ekonomide toparlanmanın inişli çıkışlı olduğunu belirten Fed Başkanı ekonominin önündeki patikanın oldukça belirsiz olmaya devam ettiğini ve süren aşılamanın yılın ilerleyen dönemlerinde daha normal şartlara dönülmesi konusunda umudu verdiğini ancak ekonominin izlediği patikanın virüse ve onu kontrol altına almak için uygulanan terbirlere oldukça bağımlı olmayı sürdürdüğünü de söyledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku