featured

Bitfinex ve Tether Davasında Uzlaşma Sağlandı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitfinex Crypto Capital ile yaşadığı finansal problemleri aşabilmek için Tether’dan yüz milyonlarca dolarlık borç para aldı. New York Başsavcılığı Nisan 2019’da gerçekleşen işlemde bir usulsüzlük olup olmadığını tespit etmek için bir soruşturma başlatmıştı. 

İki yılı aşkın süredir soruşturma altında olan Bitfinex ve Tether 18.5 milyon dolar tazminat ödeme karşılığında savcılıkla uzlaşmaya vardılar. Bitfinex ve Tether arasında gerçekleşen işlemde bir usulsüzlük tespit edilmedi.

Bu kripto para piyasası için inanılmaz bir yükseliş haberi. Dava 22 aydır Bitcoin ve kripto piyasasının üzerinde psikolojik bir baskı oluşturmuştu. New York Baş Savcılığı Nisan 2019da Bitfinex ve Tetherin ana şirketi iFinexe dava açtı ve bu da o sırada piyasada aşırı belirsizliğe ve çökmeye neden olmuştu.

Başsavcı Letitia James yaptığı yazılı açıklamada geçmiş dönemde başlayan Tether davası olarak bilinen hukuki sürecin tarafların 185 milyon dolarlık cezayı ödemeyi kabul etmeleriyle sonuçlandığını ifade etti. Buna göre Bitfinex borsası ve Tether cezayı ödeyerek anlaşmayı sağladı. Davada ayrıca Tether şirketinin üç ayda bir rezervlerine dair bilgileri paylaşacağı sonucu çıktı. Bu kararla birlikte 2019 yılından beri süren anlaşmazlık da sona ermiş oldu.

Davayla ilgili bu önemli gelişmenin ardından sert bir düşüş yaşayan kripto para piyasasında da toparlanma görüldü. Lider kripto para birimi Bitcoin  fiyatı dakikalar içinde yüzde 5’ten fazla değer kazanırken altcoinlerde de hareketlilik meydana geldi. Tether davası hakkında olumsuz sonuçlanabileceği yorumları geçtiğimiz aylarda bazı düşüş hareketlerine sebep olmuştu.

Davanın Perde Arkası 

2017 yılında kripto para piyasasının boğa sezonu yaşamasıyla büyük bir değer kazanan Tether (USDT) piyasa değerini de önemli ölçüde artırmıştı. 2019 yılında ise bir grup yatırımcı dolandırıcılık kara para aklama ve manipülasyon iddiasıyla Tether ve Bitfinex’e dava açmıştı. 

Davada Bitfinex’in hiçbir karşılığı olmayan milyarlarca dolar değerinde Tether’i (USDT) piyasaya sürerek bir manipülasyon yaptığı iddia edilmişti. Bu sayede Bitcoin başta olmak üzere piyasaların yükselişe geçtiği gerekçe gösterilmişti.

Geçtiğimiz aylarda ise Bitfinex ve Tether tarafından yapılan açıklamada Tether davası olarak bilinen bu hukuki süreç için davacı tarafın iddiaları reddedildi. İddiaların tamamen mantık dışı ve delilsiz olduğunu öne süren şirket avukatları davanın düşürülmesini talep etti. 

Bu süreçten sonra ise bu iki şirkete savunma yapmak için gerekli belgelerin temini adına 15 Ocak 2021 tarihine kadar süre verilmişti. Bugün ise davada tarafların 185 milyon dolar karşılığında anlaştığı açıklandı.

 

Bitfinex ve Tether Davasında Uzlaşma Sağlandı