Facebook’un Libra projesinde eksik olan bu olabilir mi?

0 0

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) mevcut sistemleri hızlandırmayı vaat ediyor ancak merkez bankalarının halihazırda gittiği yönü değiştirmesi pek mümkün değil.

“AMBALAJDA DEĞİŞİKLİK”

Küresel bir stabil koin projesi olan Saganın kurucusu Ido Sadeh Man ve baş ekonomisti Barry Topf Cointelegrapha verdiği mülakatta – CBDCler konusundaki iyimserlik dalgasına karşı uyardı.

Barry Topf; CBDC için; “Temelde sadece ambalajda ve teknolojide bir değişiklik. Esasen hala tek uluslu veya tek varlıklı bir fiat para birimi olmaya devam ediyor. Para biriminin değeri egemen ya da arkasındaki egemen grup tarafından belirlenir” dedi.

CBDCler söz konusu olduğunda kendisini Topftan daha iyimser olarak tanımlamasına rağmen Ido Sadeh Man de yukarıdaki görüşe katıldığını söyledi. Man; “CBDClerin ödeme yollarını kolaylaştırma ve küresel ekonomiye daha uygun bir şekilde yeniden uyarlama anlamında kesinlikle iyi bir haber olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Saga’nın stabilkoini SGA Aralık ayında piyasaya sürüldü. SGA özel çekme haklarına bağlı. Özel çekme hakkı (SDR) Uluslararası Para Fonunun değişik oranlarda Dolar Euro Yuan Yen ve İngiliz Sterlini’ne dayandığı bir para sepeti olarak tanımlanabilir. Ancak Man rezerv oranını düşürerek SDRden yavaşça ayrıldıklarını söyledi.

Rezervlerin azaltılması SGAyı fiat para birimini takip ediyor gibi gösteriyor ancak Man farkın SGAnın rezervinin herkesin erişebileceği bir mekanizmaya dayandığını söyledi. Man buna karşın; “CBDClere baktığınızda herhangi bir merkez bankasının bir uzlaşma mekanizmasına dayanan para politikası uyguladığını düşünemiyorum”dedi.

13 yılını İsrail Merkez Bankasında çalışan baş ekonomist Topf şeffaflık ve fikir birliğini SGA’nın en önemli özellikleri olarak tanımlayarak; “Ulaştığımız güven diğerlerinden daha iyi insanlar olmamıza bağlı olmamalı. Sistemik olmalı” ifadelerini kullandı.

“Herhangi bir merkez bankasının üretebileceğinden daha gelişmiş ve objektif bir parasal model aradık. Bazı insanlar kripto para birimlerine bakıyor ve teknolojik bir yenilik görüyor. Biz ise parasal bir yenilik arayışı üzerine çalışmaya başladık” dedi.

Facebook’un Libra projesinde eksik olan belki de bu arayıştı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku