Facebook un kripto para birimi Libra nın piyasaya sürülme tarihi belli oldu

0 0

Libra Derneğinin dolar tarafından desteklenen tek bir stabilcoin piyasaya sürmeyi planladığını ve bunun sınırlı sayıda olacağını belirtti.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maireye göre Fransa da dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesi küresel ekonomi için tehlikeli olan sanal para projesi Librayı veto etmeye hazırlanıyor. Libra Facebook tarafından başlatılan ve yirmi bir büyük şirket ve uluslararası STKlardan oluşan bir konsorsiyum içeren bir kripto para birimi ve sanal para birimi projesidir.

 Financial Timesa göre Facebook tartışmalı Libra kripto para birimi Ocak ayının başlarında piyasaya sürülebilir ancak projenin hedeflerini bir kez daha küçülttüğü görülüyor. Facebookun projeyi denetlemek için kurduğu konsorsiyum olan Libra Derneği Nisan ayında son planlarını paylaştığında amacının dolar euro ve pound gibi fiat para birimlerinden çok sayıda dijital “stabilcoin” yaratmak olduğunu söyledi.

TechCrunchın açıkladığı gibi stabilcoinler dayandıkları gerçek dünya parasına karşı değer olarak dalgalanmayan kripto para birimleridir. Bu şekilde dolar tarafından desteklenen tek bir stabilcoin her zaman bir dolar değerindedir. Libra Derneği ayrıca tüm tokenlarının bir bileşimini oluşturmayı planlamıştı. Grup düzenleyiciler gerçek dünya para birimlerinden oluşan bir sepete dayalı bir kripto para birimi yaratma konusundaki asıl niyetine ilişkin endişelerini dile getirdikten sonra bu planla karşımıza çıktı.

Financial Timesa göre Libra Derneği şimdi ABD doları ile bire bir tek bir token piyasaya sürmeyi planlıyor. 27 üyeli konsorsiyumun hala diğer itibari para birimlerine dayalı coinler yaratmayı planladığı bildiriliyor ancak bunlar daha sonraki bir tarihte gelecek. Bileşik madeni para da daha sonra gelecek. Libra’nin kesin çıkış tarihi para biriminin düzenleyicilerden gerekli onayları alıp almadığına bağlı olacaktır.

Facebook Libra cüzdanı Noviyi aynı anda piyasaya sürecek. Cüzdanla ilgilenen bir kişi Financial Timesa “ürün açısından hazır” olduğunu söyledi. Uygulama Libra tokenlarını göndermenize ve almanıza izin verecektir. Libra bakiyenizi yönetmek için Messenger ve WhatsAppı da kullanabileceksiniz. Facebookun Noviyi her yerde piyasaya sürmeyeceği bunun yerine çabalarını başlangıçta ABD ve Latin Amerikada dijital para birimlerinin zaten popüler olduğu birkaç ülkeye odaklayacağı bildiriliyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku