F2Pool 6 ardışık BTC bloğunu çıkardı

F2Pool 6 ardışık BTC bloğunu çıkardı
  • 19 Mayıs 2020

Tek bir madencilik havuzu, Bitcoin ağında ardışık altı blok çıkarmayı başardı ve bu güvenliğe meydan okuma mı yoksa olası bir tesadüf mü olduğu sorusunu gündeme getirdi.

Bitcoin'in güvenliği hakkındaki sorular, F2Pool madencilik havuzunun 630804 ile 630809 blok numaralarını kapsayan BTC blok zincirinde altı ardışık blok çıkardığı 18 Mayıs'ta ortaya çıktı .

BİTCOİN ENFLASYONDAN KORUMAZ… TIKLAYIN

Çok sayıda borsa ve Bitcoin ile ilgili diğer hizmetlerin, fonları çıkarmadan önce sadece üç teyide dayanmasıyla, bazıları bunun hala yeterince güvenli olup olmadığını sordu.

Madencilik Doğrulama Gücü Merkezileşiyor mu?

Geçen haftaki Bitcoinin halving olayından bu yana networkteki doğrulama gücü yüzde 30 düştü. Bunun nedeni büyük oranda madenciler için azalan ödül, daha eski makinelerde maden yapmayı karsız hale getirme veya marjlerin daha sıkı olması şeklinde söylenebilir.

Bununla birlikte, bu hash rate’in rakip havuzlar arasındaki dağılımı aslında her zamanki gibi dengeli. F2pool açıkça en büyük madencilik havuzu olmasına rağmen, genel hash rate’in yüzde 20'sinden daha azını oluşturuyor. Bu, ağa ciddi bir saldırı gerçekleştirmek için gerekli yüzde 51'e yakın bir yerde değil.

Üç Onay Yeterli mi?

Peki F2Pool madenciliği altı ardışık blok, üç onaydan sonra çekilmeye izin veren şirketlerin güvenlik seviyesini zayıflatıyor mu? Neyse ki hayır.

Teknik olarak, F2Pool önceki bloklardan birine yanlış işlemler ekleyebilir ve bir şekilde bundan yararlanabilirdi, arka arkaya altı blok çıkaracağını tahmin etmenin bir yolu yoktu.

Her şey sadece bir olasılık örneği. Eğer altı kere yazı tura atarsanız, altı kere tura gelmesi büyük ihtimalle olanaksız. Ancak, yeterince uzun bir süre üst üste yazı tura atarsanız, altı kere tura gelmesi daha yüksek bir ihtimaldir.
Ama sadece ne zaman olduğunu bileceksiniz, bu yüzden böyle bir sonuca bahis yaparak kar edemezsiniz.

Benzer şekilde, F2Pool'un bu tesadüften kar elde etmesinin bir yolu yoktu, çünkü bunun önceden olacağını bilemezdi.

Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

F2pool ile ilgili her şey

F2Pool 6 ardışık BTC bloğunu çıkardı

F2Pool 6 ardışık BTC bloğunu çıkardı

Tek bir madencilik havuzu, Bitcoin ağında ardışık altı blok çıkarmayı başardı ve bu güvenliğe meydan okuma mı yoksa olası bir tesadüf mü olduğu sorusunu gündeme getirdi. Bitcoin'...

  • 19 Mayıs 2020
UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.