“Ethereum’un DeFi si 114 bin kullanıcıyı kaldıramaz”

0 0

DeFi sektörünün başarısı Ethereum blok zincirinin ölçeklendirme yeteneğine bağlı olabilir.

Alex Krüger Ethereum DeFi kullanıcılarının şu anki sayısını 114 bin olarak tahmin ediyor ki bu da 32 milyon Coinbasein bir parçası.

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde Ethereum blok zincirini kullanan veya hatta kripto haberlerini takip eden herkes ETH blok zincirinin DeFi patlaması nedeniyle büyük bir kapasite kullanım sorunu yaşadığını fark etmeliydi. Ethereum ücretleri hala tarihsel olarak yüksek bir seviyede. Geçen hafta ortalama ücret 3.00 doların altına düştükten sonra 17 Eylülde 11.69 dolara yükseldi ve dün hala 4.74 dolarda kaldı.

Ünlü analist Alex Krüger Ethereum 2.0ın gerçekte ne kadar hızlı bir çözüm olacağı sorusunu gündeme getirdi. DeFi patlamasının sonu henüz görünmediğinden ve gerçek kullanıcı sayısı hala nispeten düşük olduğundan mevcut durum hızlı bir şekilde üstel büyümeyi yavaşlatabilir.

1 Temmuzdan bu yana DeFi protokollerinde belirlenen toplam değer 1.882 milyar dolardan 9.776 milyar dolara yükseldi. Ethereumdaki en popüler merkezi olmayan borsa olan Uniswap yalnızca platformunda 1.94 milyar dolar taahhüt etti.

 Ancak bazen korkunç ücretler göz önüne alındığında bu büyümenin devam edip edemeyeceği şüphelidir. 17 Eylülde bazı DeFi kullanıcıları UNI jetonlarını transfer etmek için 100 doların üzerinde ücret ödemiş olabilir. Nihayetinde Ethereum 2.0a karşı bir yarış DeFi büyümesi olabilir.

Bunu akılda tutarak Alex Krüger şu anda yaklaşık 114 bin DeFi kullanıcısı olduğunu tahmin ediyor ki bu Coinbase gibi bireysel merkezi olmayan borsaların sayısının bir kısmı. Ethereum 2.0 faz 0 Kasım ayında piyasaya sürülecek olsa da Krügerin belirttiği gibi ağın gerçekten ne zaman ölçekleneceği sorusu geliyor:

DeFi kullanıcılarının ortalama dört adresi olduğunu varsayarsak (daha fazla olabilir) şu anda 114 bin kullanıcı var. Büyüme için devasa alana sahip küçük sayı. Karşılaştırma için Coinbasein 32 milyon kullanıcısı var. Ancak Ethereum 114 bin kullanıcıyı idare edemez. Ethereum 2.0 milyonlarca kullanıcıyı idare edebilecek mi? Kaç tanesini idare edebilir?

Krüger DeFi talebinin performansı aşmamasını sağlamak için ağı yönetecek birçok aktif kullanıcıya sahip olmanın ETH 2.0 için çok önemli olacağını sözlerine ekledi. Krüger sonuçta ölçeklendirme becerisinin DeFi sektörünün başarısını belirleyebileceğini söyledi:

Ethereum 2.0ın yan zincirler dahil kaç aktif kullanıcının tıkanmadan (şu anda olduğu gibi) üstesinden gelebileceğini bilmek isterim. Altyapı bunu kaldırabilirse talep çok büyük olacaktır.

Bir ETH çekirdek geliştiricisinden doğrudan bir yanıt mevcut değildi. Bununla birlikte Haziran ayında Ethereumun mucidi Vitalik Buterin ETH 2.0ın 1. aşamada saniyede 100 bin işlemi yapabileceğini söyledi:

Veriler için ETH2 ölçeklendirmesi genel hesaplama için ETH2 ölçeklendirmesinden * önce * kullanılabilir. Bu toplamaların en az birkaç yıl için baskın ölçeklendirme paradigması olacağı anlamına gelir: önce ~ 2-3k TPS veri katmanı olarak eth1 ardından eth2 ile ~ 100k TPS (aşama 1). Buna göre ayarlanır.

Bununla birlikte 1. aşama için bir çıkış tarihi henüz görünmediğinden (2021 planlanmaktadır) özellikle de aşama 0ın başarılı bir şekilde başlaması gerektiğinden bu yine de DeFi sektörünün başarısı için yakın bir yarış olabilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku