Ethereum’da (ETH) Beklenen Berlin Güncellemesi Hayata Geçti

0 57

Ethereum ağı için önemli bir adım olarak kabul edilen Berlin güncellemesi hayata geçti. Ethereum 2.0 için önemli bir basamak olan güncellemenin işlem ücretlerini daha uygun fiyatlara çekmesi bekleniyor.

Güncelleme bu sabah Ethereum’un 12.244.000 bloğunda yayınlandı. Başlangıçta 8 Mart’ta onaylanan fork, dört Ethereum İyileştirme Önerisinden oluşuyordu. “EIP” olarak kısaltılan bu sisteme herkes bir Ethereum İyileştirme Önerisi sunabilir ve topluluk tarafından kabul edilenler blockchain’de uygulanır.

İlki, “ModExp” işlevi olarak da bilinen modüler üs alma için işlem maliyetini düşüren EIP-2565’ti. Fork ayrıca Vitalik Buterin ve Martin Swende’nin öne sürdüğü EIP-2929’u da içeriyordu. EIP-2929, erişim işlemleri için işlem maliyetlerini artırır ve blockchain’e güvenlik iyileştirmeleri ekler. Güncelleme ayrıca gelecekteki işlemler için yeni bir işlem türü tanımlamayı ve erişim listelerini içeren yeni bir işlem türü eklemeyi içeren EIP-2718 ve EIP-2930’u da tanıttı.

Berlin fork’u birkaç karmaşık teknik içerir, ancak bu yine de topluluk genelinde tahmin edilmişti. Birçok önemli Ethereum destekçisi, her zamanki gibi bu sabah bu önemli dönüm noktasını kutlamak için Twitter’da buluştular..

Ayrıca, Ethereum’un en güçlü topluluklarından ikisi olan ETHStaker ve Ethereum Cat Herders’ın ev sahipliği yaptığı iki izleme partisi de vardı.

EIP-1559 Yaklaşıyor

Berlin’in tamamlanması, Ethereum’u uzun zamandır beklenen EIP-1559 güncellemesini de içerecek olan hard fork (Mecburi Çatallanma) olan Londra’ya bir adım daha yaklaştırıyor. EIP-1559 üzerinde çalışan çeşitli uygulayıcıların ve araştırmacıların koordinatörü Tim Beiko, Crypto Briefing’e, EIP-2929 ve EIP-2718’in güncellemenin öncesindeki temel “önkoşullar” olduğunu açıkladı.

EIP-1559, işlemlere bir işlemin bir bloğa eklenmesi gereken minimum işlem miktarını temsil eden bir temel ücret getirilmesini içerir. Bu ücret daha sonra yakılacak ve bu da ETH arzını azaltacaktır (Beiko daha önce bunu “ETH geri satın alma” teklifi olarak adlandırmıştı). Bu, ayrıca, işlemlerin maliyetini tahmin etmeyi kolaylaştıracaktır. Mevcut mekanizma ile ilgili bir sorun, işlem fiyatlarının bir tahmin olarak girilmesidir, bu da birçok kullanıcının işlemler için fazla ödeme yapması anlamına gelir.

Ethereum’un para politikasında yapması beklenen iyileştirme nedeniyle, EIP-1559, Beacon Chain’in piyasaya sürülmesinden bu yana ağın en çok beklenen güncellemesidir. Ancak bazı madenciler, ağın güvenliğini tehdit edeceğini savunarak güncellemeye karşı çıktılar. Temmuz veya Ağustos aylarında gönderilmesi bekleniyor.

Serenity’nin birleşme aşaması, Londra hard fork’unu takip edecek. Beacon Chain, ağın Proof-of-Stake’e uzun zamandır beklenen geçişini işaret ederek Ethereum ana ağına yerleştirilecek. Ethereum araştırmacısı Justin Drake geçtiğimiz günlerde Proof-of-Stake’in ne zaman hayata geçirilebileceği üzerine bir anket yaptı ve Vitalik Buterin ve diğerleri bu yıl güncellemenin gönderilmesi lehine yanıt verdi. Drake, Crypto Briefing’e, 2021’de piyasaya çıkacağından “emin” olduğunu söyledi.

Serenity yol haritası, nihayet 64 yeni parça zincirinin aktif hale geldiğini görecek ve Ethereum 2.0’ın tamamlandığını işaret edecek.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku