featured

Ethereum ve Ripple için dikkat çeken gelişme…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birkaç gün önce Fransız Merkez Bankasının dijital para biriminin (CBDC) uluslararası banka ödemeleri için kullanılıp kullanılamayacağını araştırmak üzere bir deneme programı başlattı.

Pazartesi günü yayınlanan bir açıklamada Fransız Merkez Bankası ilgili tarafları 15 Mayısa kadar programa katılmaya davet etti. Amaç ne kadar ekonomik faydalanabileceğini görmek ve ulusal dijital para biriminin kullanım alanlarını tanımlamak.

ETHEREUM VE XRP ANALİZ İÇİN TIKLAYIN

Bankadan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer veridi: “Bu deneylerin zorluğu yenilikçi teknolojilerin ödeme sistemlerinin ve finansal altyapıların mevcut iki merkezi para biriminin yerine geçerek verimliliği nasıl artırabildiğini görmektir. Bu ekonominin uygun şekilde finanse edilmesini sağlamak için daha iyi bir para politikası uygulamasına yol açacaktır.”

Öte yandan banka aynı zamanda CBDCyi güçlendirmek için kripto para birimlerinin nasıl kullanılabileceğini araştırıyor. Banka yakın zamanda yayınlanan bir iç raporda belirtildiği gibi Ethereum ve XRPnin tokenleştirilmiş dijital para birimi vermek için nasıl kullanılabileceğini inceliyor.

Raporda “Buradaki çözüm blok zincirinde tokenleştirilen varlıkları kullanarak uçtan uca işlemler yapmaktır. CBDCnin toptan satışını ve özelliklerini tanımlayan bir birim (anahtarlar dosyayı kullanırken para birimini tanımlar) başka bir blok zincirinde bulunan bir kripto varlığına entegre edilebilir. Bu Ethereum ve Rippleda da mümkündür. Böylece bu ünitenin daha sonra bu blok zincirinde kullanılması sağlanabilir. Toptan CBDC ünitesi dijital para biriminin resmi dolaşım ağında olmayan ikincil blockchain şirketler arası varlıklarıyla da değiştirilebilir” denildi…

Bu deney projesi Aralık 2019da Fransanın CBDC ihraç eden ilk ülke olma planı çerçevesinde duyuruldu.

Ethereum ve Ripple için dikkat çeken gelişme…