Bitcoin için bu 6 maddeye dikkat!

0 0

Bitcoin ve dünya için belirsizliklerle dolu yeni bir aya girdik. Bir yandan koronavirüs salgını dünyayı etkilemeye devam ederken diğer yandan Bitcoin tarihinin yarısındaki blok ödülü kademeli olarak yaklaşıyor. Bu belirsizlik ortamında Bitcoinin fiyatını hangi gelişmeler etkileyebilir?

BİTCOİN ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

“İki acı hafta”

Geçen ay Kovid-19un küresel pazarları nasıl etkilediğini gördük. Dow ve S&P 500 gibi endeksler tarihte görülmeyen keskin düşüşler yaşadı. Aynı şekilde Bitcoinde muazzam bir geri çekime tanık olduk. Borsalarda Bitcoin petrol ve hatta aşağısında görülen bu satış dalgası koronavirüs tarafından tetiklendi.

Birkaç gün önce yaptığı açıklamada ABD Başkanı Donald Trump Amerikanın çok acı dolu iki hafta geçireceğini ve en az 100 ila 200 bin kişinin öleceğini söyledi. Gerçekleşmesi beklenen bu olayın pazarlarda başka bir satış dalgasını tetikleme potansiyeli var.

Halving etkinliğine çok az kaldı

Bugün itibariyle Bitcoinde blok ödülü yarıya indirmek için yaklaşık 44 gün var. Zaman gün geçtikçe azalıyor. Tarihsel veriler Bitcoin fiyatının özellikle yarım tarihten bir ay önce ciddi bir artış yaşadığını göstermektedir. Ancak önceki artışlarda Bitcoin zaten bir boğa piyasasındaydı ve yarı yükseliş de artmıştı. Bu nedenle Bitcoin şu anda bir boğa piyasasında olmadığı için beklentiler gerçekleşmeyebilir ancak yakından izlemeye değer.

Nakit talebi

ABD Dolarının değeri son haftalarda keskin bir artış gösterdi. Altın bile nakit talebi nedeniyle değer kaybetti. Karantinaların Nisan ayında uzaması bekleniyor ki bu da dolara olan talebi tekrar artırması bekleniyor. Mart ayında da benzer bir talep yatırımcıların Bitcoin satmasına neden oldu. Lider kripto para artık Mart ayında alt seviyeden yüzde 60 daha yüksek ve bu da Bitcoini bu Nisan ayında nakit iadesi için ilk seçeneklerden biri haline getirebilir.

CMEdeki gap henüz dolmadı

Bitcoin geçen ay neredeyse her CME fiyat boşluğunu doldurdu ve bir fiyat boşluğunun doldurulmasını bekliyor. 6 Martta 8 bin 300 dolar ile 9 bin 200 dolar arasında 900 dolarlık bir boşluk var. Bitcoin bu ay bu boşluğu dolduruyor olabilir.

Madenciler kepenkleri indiriyor

Aslında Bitcoin madencilerinin bölünmeden 44 gün önce nasıl davranacaklarını tahmin etmek zor. Bununla birlikte yakın tarihli bir raporda kripto para birimi verileri ve analiz platformu CoinMetrics Bitcoin üretim zorluklarındaki ikinci en büyük düşüşe rağmen daha fazla Bitcoin madencisinin bırakma olasılığının altını çizdi.

Bilindiği gibi Bitcoin Cash ve Bitcoin SV Nisan ayı başında arz kesintileri yapacak. Bu madencilerin daha yüksek ödüller kazanmak için BTCye akın etmesine yol açacaktır. Bitcoinin tüm bu gelişmelerinden sonra madencilik zorluğu artacak ve sektördeki küçük işletmeler daha fazla baskı altında olacaktır. Sonunda şimdiye kadar hayatta kalmış olsalar da belki de faaliyetlerini sona erdireceklerdir.

Özellikle Nisan ayı için değil uzun vadede ağdan ayrılan verimsiz madenciler kalan madenciler için kar marjlarını artıracak. Bunun hem satış baskısını hem de fiyatları artıracağı tahmin ediliyor.

CME son işlem günü

Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin CMEdeki son işlem gününün Bitcoinde oynaklık yarattığı neredeyse kesin. Nisan sözleşmeleri 27 Nisanda son kez işlem görecek. Bitcoin fiyatının bu tarihten önce ve sonra daha değişken olması bekleniyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku