Ethereum un, 2 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasının 3 nedeni

0 0

ETH fiyatı son iki hafta içinde 222 dolardan % 75 artış ile 390 dolara yükseldi. Birçok yatırımcı Ethereum momentumunun piyasayı desteklediğine ve Bitcoini yukarı doğru çıkardığına dahi inanıyor.
ETH-USD günlük grafik.  Kaynak: TradingView.com                                                                                         ETH-USD günlük grafik
1.Defi büyümesi

Haziran ortasından bu yana merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinde kilitlenen toplam değer sürekli artış gösterdi. Örneğin COMP gibi tokenlerin piyasaya sürülmesi DeFiye olan talebi artırdı.

Bunun sonucunda kullanıcılar tarafından DeFi pazarında daha yüksek verim arayışı ile birlikte teşvik elde etmek için “yield farming” keşfedildi.

Defınin kısa süre içerisinde büyüme göstermesi Defıye bağlı birçok tokenin de hızla yükselmesine neden oldu. Yatırımcılar Temmuz ayı itibariyle Defı tokenlerini ve diğer altcoinleri satarak ETH ve BTCde karar kıldı.

Bugün ETH fiyatı Bitmexte 395 dolara yükselerek 2 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu yatırıcımları olası bir düşüşe karşı uyarıyor. Aslında kripto yatırımcısı Edward Morra şunları söyledi:

“Diğer bir parabolden ortaya çıkan parabol tutulması gereken bir görüntüdür. Ayrıca bu desteklenebilir değil ve düzeltecek. Bu alanda yeniyseniz dips satın alın en üstteki FOMOyu satın almayın.”

2. ETH 2.0 ETH ivmesini güçlendirecek

ETH 2.0 Ethereumun yukarı doğru momentumunu destekliyor. Ağustos ayında Ethereum geliştiricileri Medalla adlı ETH 2.0ın son test ağını piyasaya sürmeyi bekliyor.

Piyasaya sürüldüğünde ETH 2.0 madencileri ağdan kademeli olarak çıkaracak ve kullanıcıları ağa katılım sağladıkları için ödüllendirecek. Teşvik sistemi kullanıcıların uzun süre boyunca ETHden gelir elde etmelerini sağlayacak.

Bir girişim sermayesi Spartan Blackin kurucu ortağı olan Kelvin Koh geçtiğimiz günlerde ETHnin her aşamasının Ethereumu güçlendireceğini öne sürdü. 

“Önümüzdeki 2-3 yıl boyunca ETH 2.0ın her aşaması Ethereumu nihai duruma yaklaştırıyor ve ETH için katalizörler olacak.”
 

3. Altcoin sezonu devam ediyor

Son üç gün içinde ETH ve BTC rallisi altcoin fiyatlarındaki düşüşle çakıştı. Altcoinlerin düzenli yükselişe geçmesi durumunda yakın vadede kar alma döngüsünün devam edebileceği düşünülüyor.

Önceki boğa piyasalarında Bitcoin fiyatı yükseldikçe altcoin değerleri düştü.

Bitcoin fiyatı sabit veya konsolide olduğunda bunun tersinin de gerçekleşmesi olasılıklar dahilinde bulunuyor. Bu BTC ve ETHnin birden fazla kar alma rallisinden yararlanmasına neden olan bir döngüyü beraberinde getireceği anlamı taşıyor.

Twitterda popüler olan spekülatörlerden Satoshi Flipper ETH için uzun vadede 780 dolarlık önemli bir direnç olduğunu ileri sürdü.

ETH-USD 1-week chart. Source: Satoshi Flipper                                                                                          ETH-USD 1 haftalık grafik

ETH 2.0ın birleşmesinin rallinin ve DeFi büyümesinin Ethereum fiyatını daha yüksek direnç alanlarına taşıyabileceği mümkün görünüyor. Altcoin şimdilik orta vadede olumlu kalmaya devam ediyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku