Ethereum (ETH) Neden Hala Satın Alma Bölgesinde?

0 84

Ethereum (ETH) yazım itibari ile 1.849 dolar seviyesinden işlem görüyor ve 2 ila 4 yıl arasında varlıklarını ellerinde tutmak isteyen yatırımcılar tarafından satın alımlar devam ediyor. Diğer bir yandan Ethereum 2.0 için stake edilen ETH miktarı 3.551.682 ETH’ye ulaştı. Rezervlerde yaşanan artış, Ethereum’un fiyatındaki artan likidite ve oynaklığa işaret ediyor.

Bitcoin (BTC) yatay ticaretine devam ederse, başta en büyük altcoin Ethereum olmak üzere, yüksek piyasa değerine sahip altcoin’ler için yeni bir ralli başlayacaktır. Yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi, borsalardaki Ethereum rezervleri Mart ayının 1. haftasından itibaren artış gösteriyordu ancak artık düşüşe geçti. Ethereum ağındaki aktif trader’ların sayısında da önemli bir artış söz konusu.

Kasım 2020’de de Bitcoin’de de benzer bir olay yaşadı ve bu süre boyunca Bitcoin’in fiyatı 10.000 dolar seviyesinden 60.000 dolar seviyesine yani 6 kat yükseliş kaydetti. Eğer Ethereum’un fiyatı benzer bir şekilde hareket izlerse, trader’lar en büyük altcoin’de yüzde 300’lük bir artış bekliyor. Birçok analist bu yükselişin önümüzdeki 12 ay içerisinde gerçekleşebileceğini düşünoyor doğal olarak uzun vadeli bir yatırım olacağı anlamına geliyor. Arzı doğrudan etkileyen birkaç önemli veri noktasına bakacak olursak, Ethereum arzının yüzde 10 ila yüzde 20’si kilitli durumda ve EIP 1559 yükseltmesi ile birlikte her yıl arzın 10-20 milyar doları yakılacak.

Ek olarak, ETH ihraçlarında yaşanacak düşüş, arzda yüzde 4.5’lik bir düşüşe yol açacaktır. Bu durum diğer metrikler ile birleştirildiğinde, spot borsalarda en büyük altcoin için artan bir talep oluşturabilir. Bu arz kıtlığı, Bitcoin’in piyasa döngüsü ile oldukça büyük benzerlik gösteriyor.

Ayrıca, iki varlık arasında yüzde 86’lık güçlü bir korelasyon var. Bu, Ethereum’un başka herhangi bir varlıkla sahip olduğu en yüksek korelasyon ve fiyat rallisini yükseltmede etkili bir rol oynamaktadır. Değerli olsun ya da olmasın, şu anda ETH, yaklaşan arz kıtlığında önümüzdeki haftalarda değerinin artması bekleniyor ve bu sebepten dolayı 1800 dolar seviyesi bile satın alma bölgesinde yer alıyor.

Kısa vadede, yeni bir ATH’ye ulaşmadan önce fiyatta daha fazla düzeltme yaşanabilir. ATH’nin ötesinde fiyat keşfi muhtemel görülüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku