Ethereum, Bitcoin olmak istemiyor 

0 3

Ethereumun 2020 yılındaki büyümesi oldukça şaşırtıcıydı. Merkezi olmayan finans platformu sadece bunun üzerine inşa etmekle kalmadı aynı zamanda Tether gibi önde gelen stabilcoinlerin entegrasyonu da aynı şekilde katkıda bulundu. Projelerin devreye alınması kripto kullanıcılarının büyük ilgisini çekerken Ethereum ekosistemindeki çatlakları da vurguladı. Ölçeklenebilirlik ve tıkanıklık sorunları uzun zamandır çetrefilli sorunlar oldular. Bununla birlikte DeFi ve Tethere artan ilginin ve yükselen Ethereum işlem maliyetlerinin ışığında bu sorunlar sadece ön plana çıktı.

Sıkışıklık ve ölçeklenebilirlik 2017deki hard forktan bu yana Ethereum için dikkate değer sorunlar olmuştur. Geliştiriciler bu sorunları çözmeye çalışırken topluluk aktif olarak bunun üzerine inşa ediyordu. Ethereumun Proof-of-Workten [PoW] Proof-of-Stakee [PoS] geçmeyi planlamasıyla birlikte şüpheciler artık blok zincirinin kırıldığını söylüyor.

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoinin önde gelen savunucularından olan Udi Wertheimer geçtiğimiz günlerde Ethereuma dair görüşlerini açıkladı ve birçok kişinin Ethereumun bozuk olduğunu söylese de yapılacak daha çok iş olduğunu belirtti.

Peter McCormack’in Bitcoin Ne Yaptı podcastinde son zamanlarda yer aldığında Wertheimer şunları söyledi:

“Ethereum ilk çıktığında her zaman şöyle dediler” Bak göründüğü gibi olmayacak. Bu son biçim değil. Ve bir bakıma bunu söylerken çok fazla pazarlama var ama bu aynı zamanda bilirsiniz demek istediğim bunu her zaman söylediler. Her zaman parçalanmaya ihtiyaçları olacağını söylerlerdi. Bu ilk günden itibaren doğruydu.”

Bitcoin savunucusu Ethereumun kurucusu Vitalik Buterinin yıllardır proje üzerinde çalıştığını gözlemleyerek devam etti ve en mükemmel çabalarına rağmen Ethereumun Buterinin başlangıçta tamamlamayı umduğu aşamaya ulaşmadığını ekledi. Ancak Wertheimer kurucunun uzun zaman önce blockchain ile ilgili planlarını açıkladığı için bunun “adil” olduğunu da belirtti.

Bu Buterinin yakın zamanda yaptığı röportajda Ethereumun kurucusunun “Başlangıçta bunları ayarlamak için gerçekten iyi bir iş yapmadık” dediği şeyle aynı çizgide. 

“2015te başlamadığımız birçok şeyi bitirmek için ne kadar zamana ihtiyaç olacağını  kesinlikle küçümsedik.”

Bu arada Udiye göre Ethereumun dolaşım arzı konusundaki tartışma Bitcoin topluluğu zaten Ethereum topluluğunu böylesine önemli bir ölçüme dikkat etmemesi nedeniyle suçladığı için daha iyi ele alınabilirdi. Bununla birlikte Wertheimer tedarik sorununu umursamamak için ikna edici nedenleri olduğunu belirterek topluluğu savunmaya geldi.

 “En iyi neden Ethereumun Ether ile ilgili olmaması. Yani Ether bir varlıktır Ethereumu çalıştırması gerekir. Ethereumun çalışması ve eterin kusurlu olması için oradadır ve bilirsiniz her zaman kusurlu mükemmel olmayan bir yüzgeç olarak tanımlanmıştır ve blok zincir platformlarının çalışmasına izin vermek için oradadır. “

Bitcoinin blok zincirindeki ve kendi katı parasal özelliklerindeki kusurlara işaret ederek sonuçlandıran Wertheimer iki dijital varlık birbirine karşı çekilirken Ethereum ve Bitcoinin farklı amaçlara hizmet etmek için var olduğunu söyledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku