Ethereum 2.0’a Saldırmanın Maliyeti Ne Kadar? Bilim İnsanları Araştırdı!

0 72

Harvard Üniversitesi Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nden dört akademisyen Michael Neuder, Daniel J. Moroz, Rithvik Rao ve David C. Parkesk, Ethereum 2.0 Faz 0 veya Beacon Chain’e saldırmak için iki strateji tanımladı ve her bir stratejinin faturasını çıkardı.

Ethereum 2.0 mimarisinin tanıtımından başlayarak, araştırmacılar ağa karşı olası saldırılar için birkaç senaryo ortaya çıkardı. Harvard mühendisleri makalelerinde, birbiriyle çelişen işlemler yapma, ağ gecikme sorunlarını keşfetme vb. çalışmalar üzerinde durdular.

Bilim insanları, ilk senaryoda bir saldırganın kötü niyetli olarak yanlış bloku doğrulayarak “özel fork’lar” denen şeye neden olabileceklerini belirtiyor. Bir “yanlış” blokun onaylanması, yalnızca küçük bir yeniden yapılanmaya neden olur ancak bu senaryo, yıkıcı saldırıların performansını kapsayacak şekilde genişletilebilir.

İkinci senaryo, bir blokun onaylanmasını geciktirmeyi içeriyor: varsayımsal olarak saldırgan, doğrulamayı geciktirebilir ve doğru blokun doğrulanmasını engelleyebilir. Bu senaryoda, saldırganın bir blok sınırının ve dolayısıyla bir sonraki ilk blokun önericisi olarak tanınması gerekir. Bu nedenle, onaylama işlemini ertelemeli/geciktirmeli, yani iki ardışık blokun adil bir şekilde onaylanmamasını sağlamalıdır. Bu senaryo daha az olasıdır ve çok daha maliyetli.

Başlangıç olarak, Ethereum 2.0’daki yüzde 30 stake’inin maliyetini değerlendirmek gerekiyor. Etherscan kaşifinin gösterge tablosuna göre, şu anda 6.6 milyar dolardan fazla Ether, Ethereum 2.0 depozito sözleşmesinde bulunuyor. Dolayısıyla, bir stake’in yüzde 30’unun kontrolünü ele geçirmek için, saldırganın yaklaşık 2 milyar dolar harcaması gerekiyor. Bu dönüm noktası tamamlandıktan sonra, ilk senaryoda, her n-long yeniden yapılanma için (n-1) USD harcamalıdır; burada n, kötü niyetle onaylanmış blokların miktarını ifade ediyor. İkinci senaryoda, her bir kesinlik gecikmesi serisi için 500 ila 1.200 ABD doları harcanması gerekiyor.

Her iki senaryoda da başarılı bir saldırı için 0,09 olasılık söz konusu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku