Ethereum 2.0 PoS girişiyle DeFi ve DApp leri etkileyebilir

0 0

DApp ve DeFi alanı Ethereum 2.0a nasıl uyum sağlayacak?

Bitcoin (BTC) anonim bir geliştirici tarafından oluşturulmuş olsa da Ethereum her zaman bir yol haritası ve arkasında bir ekiple tasavvur edildi. Stratejik planı değişikliklere ve gecikmelere maruz kalsa da Ethereum her zaman sorunlarla mücadele etmek için belirli önlemler almayı amaçladı.

Ethereum birçoğu uygulanmış olan birkaç aşamada oluşturuldu ancak Serenity – veya Ethereum 2.0 – ağ ve topluluk için özellikle önemli çünkü proof-of-stake dahil olmak üzere ağa çok büyük değişikliklerden bazılarını getirecek. Şimdi Ethereum 2.0 güncellemesiyle DeFi ekosistemine ne olacağı merak ediliyor.

Ethereum 2.0 nedir?

Ethereum 2.0 bu yılın ikinci yarısında başlayacak. İlk aşama şu anda “Faz 0” olarak biliniyor ve bu fazda Ethereumun PoS konsensüs modelinin ilk iterasyonu Beacon Zincirinde uygulanacak. İkinci aşama olan “Aşama 1” birbiriyle uyumlu ve aynı anda kullanılabilen kırık zincirlerin uygulanabilmesini getirecek.

Merkezi olmayan uygulamalar (DApp) geçiş dönemine adapte olabilir mi?

Aşama 0 başlatıldığında kullanıcıların paralarını tek yönlü bir akıllı sözleşmeye göndermeleri gerekecek. Bu Aşama 0 sırasında mevcut ağdan ayrılan Etherin eski Aşama 1.5 “birleşmesi” gerçekleştikten sonra eski blok zincirinde kullanılabileceği anlamına gelir. Bu sırada PoS ve zincir parçalama özellikleri hayata geçecek.

Ethereum temelli Skale Network blok zinciri platformunu geliştiren Skale Labs CEOsu Jack OHolleran daha önce Ethereum 2.0a geçişin DeFi ve DApp için zaman alacağını açıkladı.

Ethereum ve Ethereum 2.0ın mevcut sürümü arasındaki bu işlem süresi DeFi alanında büyük bir endişe gibi görünmüyor. Jordan bu sürenin muhtemelen DAppleri doğrudan etkilemeyeceğini ancak ortaya çıkacak herhangi bir belirsizlik veya teknik sorunun aktiviteyi yavaşlatabileceğini söyledi. Bu yüzden sürece dair endişeler hala dikkate almaya değer.

Tamamen tamamlandığında PoS sistemi büyük olasılıkla özellikle DeFi alanında DAppleri etkileyecek ve değişiklik tüm ekosistemde iyileştirmeler getirecek ve ETH işlemlerinin ve DApplerin diğer blok zincirleriyle rekabet etmesine izin verecek. Jordan’a göre parçalanan zincirler ve PoS konsensüs modeli DApplerin en temel sorunlarından bazılarını çözecek.

Ethereum 2.0daki parçalama özelliği 64 zincirin paralel çalışmasına izin verecek yani işlem hızı ve işlem hacmi önemli ölçüde artacak. Bununla birlikte blok zinciri geçmişini tutma yükü birden fazla zincir boyunca dağıtılacak böylece ağın daha güvenli olmasına ve daha eski DeFi işlevlerini desteklemesine olanak tanıyacak.

Tüm bu iyileştirmeler özellikle uzun vadede DAppler üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak. Ethereum ekosistemi geliştikçe daha fazla DApp ve bunları kullanan daha fazla kişi daha fazla kaynağa ihtiyaç duyacak.

DeFi nasıl etkilenecek?

PoS Etherin üretim şeklini değiştirecek. Staking 32 veya daha fazla ETHye sahip olan herkesin kendi paralarını kullanarak yeni paralar kazanmasına izin verecek. İşlemleri uygun şekilde yapanlar ödüllendirirken ağdaki kötü amaçlı girişimler için bir ceza sistemi olacak.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku