Ether (ETH) Arzının Yaklaşık %70’i Balinaların Kontrolünde!

0 49

Herhangi bir kripto para biriminin büyük sahipleri için kullanılan bir terim olan balinalar, cüzdanlarındaki Ether (ETH) varlıklarını 2017’de şişmeye başlayan ICO balonunun zirvesinden bu yana görülmeyen seviyelere yükseltti. Fakat 2021’deki balinalar her yönüyle 2017’deki balinalardan ayrılıyor çünkü bu balinalar perakende yatırımcılardan ziyade kurumsal yatırımcılardan oluşuyor.

Dijital varlık analiz firması Santiment’in son raporuna göre, cüzdanında 10.000 veya daha fazla ETH bulunan balinalar şu anda var olan toplam ETH arzının yaklaşık yüzde 70’ini kontrol ediyor.

2017’den farklı olarak, Ether arzını kontrol eden balinaların hakimiyetindeki artış ETH 2.0’ı tahvil benzeri bir yatırım aracı olarak kullanan kurumsal yatırımcıların katılımından kaynaklanıyor.

LMAX Digital’in para stratejistlerinden Joel Kruger, Blockworks’e verdiği demeçte “Sanırım hala ilk günlerindeyiz fakat kurumsalların bir tür pozitif taşıma ticareti gibi stake’e başlama potansiyelini görüyorum. Kurumsal oyuncular bu modellerde daha rahat ve kendinden emin hale geldikçe ve bu tür bir yatırımın desteklemek için doğru altyapı kuruldukça stake ekonomisinin devam ettiğini görebiliriz.” dedi.

Geçtiğimiz hafta Grayscale’ın Bitcoin Trust veya kısa adı ile GBTC’sine benzer şekilde oluşturulan Ethereum Trust da tutulan varlık sayısında artış yaşandı. ByBt’den alınan veriler, şirketin geçen ay hazinesine yaklaşık 244 milyon dolar değerinde 138.361 ETH eklediğini gösteriyor. Fon yöneticileri tarafından yapılan bir başvuru metnine göre, Ethereum Trust, Bitcoin Trust kadar popüler değil ancak yatırımcılarının sayısı giderek artıyor.

Ethereum topluluğunun yeşil ışık yaktığı geliştirme önerisi olan EIP-1559 bu yaz kullanıma girecek. EIP-1559, gas ücretleri üzerindeki açık artırma sistemini kira kontrolüne benzer bir şeyle değiştirerek mevcut balinaları etkileme potansiyeline sahip. Gas ücretleri, ağdaki kritik node’ları çalıştıran madencilerin altyapılarından para kazanmalarının bir yolu. DeFi’nin yükselişiyle, ağ geçen yıl oldukça yoğun kullanılır oldu ve gas ücretlerini adeta stratosfere itti. Bunun bir sonucu olarak en büyük token sahiplerinin çoğu için ETH’nin transferini oldukça maliyetli hale getirdi. EIP-1559 ile bunun önüne geçilmesi bekleniyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku