ABD Dolarında Karar Zamanı! Bitcoin’i (BTC) Bekleyen Olası Tehlikeye Dikkat!

0 136

50.000 dolar fiyatı ve önemli 1 trilyon dolarlı piyasa değerini geri kazanan Bitcoin’de (BTC) yükseliş trendi devam ediyor gibi görünüyor. Bitcoin’in bu yükselişi için dramatik bir etkiye sahip olabilecek tek faktör, ABD dolarının güç kazanarak geri dönmesi ihtimali. Bir süredir yükselişe geçen ABD dolar endeksi henüz karar aşamasında ve önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde doların yapacağı hareket devam eden boğa piyasası için özellikle kritik.

Geçen yıl dolar tarihinin en kötü yıllarından biri yaşadı ve ABD hükümetinin sürekli olarak dolar basarak piyasaya enjekte etmesi dolarda tarihi düşüşü hızlandırdı. COVID-19 ile mücadelede daha fazla teşvik paketinin gelmesi genel itibari para arzının balonlaşmaya ve benzeri görülmemiş oranlarda şişmesine neden oluyor.

Doların değer kaybetmesiyle birlikte, yatırımcılar sermayelerini borsa ve Bitcoin gibi kripto para birimleri koymaya başladı. Bitcoin ve Ethereum’un hisse senetleri üzerinde baskın bir şekilde hakimiyet kurmasıyla kripto paralarda boğa trendi büyük hız kazandı ve o zamandan bu yana birçok kripto para biriminde meteorik yükselişler kaydedildi.

Güvenli Liman Bitcoin

Ekonomistlere göre Bitcoin, “teşvik edici varlık” haline geldi ve bu durum lider kripto para biriminin COVID-19 sonrası enflasyona karşı en iyi kalkan görevi gören varlığı haline getirdi. Öte yandan dolardaki düşüşün son bulması durumunda kripto para birimlerinde ve hisse senetlerinde büyük bir gerilemeye neden olabilir ve böylesi bir yükseliş potansiyel olarak boğa piyasasını sona erdirebilir.

Kripto para piyasasındaki ve borsadaki herhangi bir trend değişikliği, öncelikle ABD dolarında ne olacağına bağlı. ABD dolar endeksi (DXY), küresel rezerv para birimine karşı işlem gören ağırlıklı bir itibari para birimi sepetidir. Doların performansının veya genel olarak yükseliş ya da düşüş trendinde olup olmadığının en iyi göstergesidir. Dolar, çoğu varlığın nakde çevrildiği birincil para birimi olduğundan ve çoğu BTC işlem çiftinin çoğunu temsil ettiği için doların diğer piyasalar üzerindeki etkisi hafife alınacak gibi değil.

ABD Dolar Endeksinde Karar Zamanı

Yukarıdaki grafik, Mart 2020’de tarihe Kara Perşembe olarak geçen günde dolar bazındaki yükselişi ve o zamandan bu yana, ekonomiyi harekete geçirmek maksadıyla sunulan teşvik paketleri nedeniyle doların ne kadar düştüğünü net bir şekilde gösteriyor. Bununla birlikte, DXY’de düşüş trendi çizgisi kırıldı ve kendini üzerinde olduğu destek bloğunun üzerine atabilirse daha büyük bir yükseliş yaşanabilir. Böyle bir durumda Bitcoin ve kripto para piyasasının geri kalanında potansiyel olarak sert düşüşler görülebilir.

Elbette, doların aşağı yönlü seyri ihtimali de söz konusu ve Demokratlar’dan yeni yeşil ışık alan daha fazla teşvik paketi göz önüne alındığında, dolar endeksindeki düşüş devam edebilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku