Estonya, skandal sonrası 500 kripto firma lisansını iptal etti

0 6

Estonya Danske Bankın dahil olduğu 220 milyar dolarlık kara para aklama skandalının ardından yasadışı finansal akışlara yönelik soruşturmanın parçası olarak 500 kripto para birimi firmasının lisansını iptal etti.

Bloomberg News’ün haberine göre düzenleyiciler Bitcoin borsalarının ve diğer kripto şirketlerinin yasadışı transferleri kolaylaştırmak için platformlarının kullanılmasından sorumlu olabileceğinden endişe ediyor.

Estonya Finansal İstihbarat Birimi (FIU) Başkanı Madis Reimand kripto endüstrisini temizlemeyi amaçladıklarını söyledi. Reimand operasyonun ardındaki fikrin sektörü sakatlamak değil kara para aklamayla ilgili riskleri önlemek için düzenlemeleri sıkılaştırmak olduğunu belirtti.

FIU ayrıca bugüne kadar lisans aldıktan sonraki altı ay içinde faaliyete geçemeyen şirketleri kapattı.

Lisans iptalleri Danimarka’nın en büyük bankası Danske Bank’ın küçük bir Estonya şubesi aracılığıyla 223 milyar dolarlık paranın aklanmasını kolaylaştırmakla suçlanması sonrasında geldi. Avrupanın en büyük kara para aklama skandalı Estonyalı yetkilileri zor durumda bırakırken dikkatlerin yüksek riskli bir sektör olan kripto şirketlerine yönelmesine neden oldu.

Estonya şimdiye kadar sanal para şirketleri için bir cennet olmuştu. Kuzeydoğu Avrupa ülkesi 2017 yılında kriptoyu serbest bırakan ilk Avrupa ülkesi oldu ve üç yıl içinde 1400den fazla kuruluşa lisans verdi.

Ancak düzenleyici kurumlar kara para aklamayla ilgili uluslararası riskleri azaltmak amacıyla daha katı kurallar getirdi. Estonya parlamentosu geçtiğimiz günlerde kripto lisansı almayı zorlaştıran bir yasa çıkardı.

Yeni düzenlemelere göre izinler şimdi üç ay sonra 3 bin 300 Euro ücretle verilecek. Daha önce aynı lisansı 300 Euro karşılığında almak 30 gün sürüyordu. Bunun yanında Estonyada kayıtlı yabancı bir firmanın Estonya’da şube açması gerekecek.

Reimand kalan 900 dijital varlık şirketinin yüzde 50sinden fazlasının “Estonyada hiçbir operasyonu olmadığı ve yöneticilerinin ülke dışında olduğu için” lisanslarını kaybedebileceği konusunda uyardı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku